Jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał o odzieży termoaktywnej. Dzisiaj powstaje ona w Polsce, a liderem rynku – i to nie tylko krajowego – jest firma Filati ze Zduńskiej Woli, właściciel marki Brubeck. Zajmuje się produkcją odzieży funkcyjnej, bielizny sportowej, outdoorowej oraz ochronnej. Specjalizuje się w wytwarzaniu technologią seamless, czyli bez użycia szwów. Do produkcji używa przędz wełnianych oraz syntetycznych. Co więcej, technologia seamless jest rozwijana dzięki własnemu działowi research and development.

Nowoczesność wymaga regularnych inwestycji w park maszynowy. Już kilkakrotnie spółka korzystała ze wsparcia z dotacji Unii Europejskiej. Za każdym razem partnerem finansującym w ramach projektów Kredytu Technologicznego był Raiffeisen Polbank. – To jest jedyny bank, z którym współpracujemy od założenia firmy. Oczywiście, są gorsze i lepsze momenty, ale nigdy nie było powodu, byśmy pomyśleli o zerwaniu tej współpracy – mówi Piotr Kubiak, dyrektor finansowy firmy Filati. Jak twierdzi, najbardziej istotna we współdziałaniu z bankiem jest elastyczność, szczególnie w polskich, zmieniających się często realiach. – Jeżeli wszystko idzie zgodnie z planem, to super. Ale w rzeczywistości po drodze wiele może się zdarzyć. Niespodziewane skutki polityki, wydarzeń na rynku walutowym, opóźnienia działania urzędów, które decydują o przyznaniu dotacji unijnych, powodują, że dobra współpraca z bankiem to podstawa. Ważne jest dla nas, że możemy usiąść z naszymi partnerami i powiedzieć: sytuacja jest taka, że mamy opóźnienie, prosimy o wydłużenie kredytu. Albo prosimy o większy, gdyż sytuacja jest tak dynamiczna, że musimy zrealizować dwa etapy inwestycji w czasie, kiedy zaplanowaliśmy jeden. Raiffeisen spełnia te warunki – tłumaczy Piotr Kubiak.

Filozofię działania banku wyjaśnia dyrektor centrum bankowości korporacyjnej Raiffeisen Polbanku w Łodzi Piotr Włodarczyk. Podkreśla on, że każda spółka podczas wzmożonych inwestycji może spotkać się z krótkoterminowymi napięciami płynnościowymi. – Współpracujemy z klientem od kilkunastu lat, a finansowanie inwestycji to projekty cykliczne. Stały element, jaki oferujemy i udoskonalamy, to finansowanie zarówno dostawców, jak i należności naszego partnera. Faktoring odwrotny oraz klasyczny zapewnia mu i płynność, i wzmacnia kulturę płatniczą odbiorców, a to na koniec jest kluczowe, by spółka osiągała jak najlepsze wyniki finansowe.

Między innymi dzięki tej współpracy firma Filati stała się liderem w produkcji odzieży termoaktywnej. I to nie tylko w Polsce. – Wszystkie nasze technologie są innowacyjne i wypracowane przez nasz dział badań i rozwoju. Za każdym razem jest to innowacja, którą naszą konkurenci naśladują dopiero po trzech, czterech latach. Taką innowacją było np. rozpoczęcie produkcji bielizny seamless z wełny. W tej dziedzinie jesteśmy potentatem na skalę światową. Mamy najlepiej opracowaną technologię wyrobu sportowej bielizny termoaktywnej z wełny. Obecnie do naszej odzieży wprowadzamy tekstronikę i elektronikę – opowiada Kubiak.

Podstawą wysokiej jakości produktów Brubeck jest nie tylko ich innowacyjność, ale także miejsce produkcji. W przeciwieństwie do lwiej części przemysłu odzieżowego, Filati nie wytwarza swojej odzieży u wykonawców w Azji. Powstają w Polsce, w Zduńskiej Woli. Miasto to ma długie tradycje włókiennicze, sięgające dziewiętnastego wieku. Zaś jednym z ambasadorów marki jest Tomasz Sikora, były mistrz świata w biathlonie i srebrny medalista w tej dyscyplinie na igrzyskach olimpijskich w Turynie.

Piotr Kubiak zapewnia, że firma ma zamiar utrzymać podobne tempo innowacji w przyszłości. – To już trzecia perspektywa finansowa Unii Europejskiej z rzędu, w której przy dofinansowaniu unijnych projektów innowacyjnych korzystamy z pomocy i usług Raiffeisen Polbanku. Przyznaje jednak, że to może być ostatnia taka szansa. W następnym budżecie unijnym Polska może stać się płatnikiem netto. Dlatego firma nie zamierza tracić ani chwili. – Pracujemy nad kolejnymi pomysłami, które zamierzamy wdrożyć w ciągu dwóch, trzech lat. I zrobimy we współpracy z Raiffeisenem – podkreśla.

PARTNER

ikona lupy />