Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,35 proc. do 23 516,26 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,02 proc. do 2579,85 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,02 proc. do 6714,94 pkt.

W czwartek w centrum uwagi inwestorów znalazły się szczegóły na temat reformy podatkowej prezydenta USA Donalda Trumpa.

Zgodnie z planem reformy, podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) w USA ma na stałe wynosić 20 proc., wbrew wcześniejszym spekulacjom, że ewentualna obniżka ma być tylko tymczasowa. Obniżka CIT do 20 proc. byłaby największą obniżką podatku dochodowego od osób prawnych w historii USA. Zgodnie z planem, miałaby zachęcić amerykańskie firmy do przeniesienia swoich działalności na teren Stanów Zjednoczonych. Obecnie CIT dla największych korporacji w USA wynosi 35 proc.

Z kolei podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) ma mieć cztery poziomy (wobec obecnych siedmiu) na poziomie 2 proc., 25 proc., 35 proc. i 39,6 proc.

Zanim zarys ustawy trafi do Kongresu może on jeszcze ulec zmianie w kolejnych tygodniach - zaznaczono w planie.

Prezydent Donald Trump nominował w czwartek Jerome'a Powella na stanowisko prezesa Fed. Potem tę kandydaturę musi jeszcze zatwierdzić Senat. Powell zastąpi obecną szefową Fed Janet Yellen, której kadencja kończy się na początku lutego 2018.

Rynek jest zgodny w ocenie, że mianowanie Powella oznaczać będzie najprawdopodobniej kontynuację kursu w polityce monetarnej (stopniowe zacieśnianie otoczenia finansowego) obecnego kierownictwa Fed.

"Powell ma gołębie nastawienie. Obecna szefowa Fed, Janet Yellen, też należy do +gołębi+. Myślę, że rynek wycenia już gołębio nastawionego prezesa Fed. Banki centralne powoli podnoszą stopy procentowe, ale wciąż są one na historycznie niskich poziomach" - ocenia Adam Sarhan, dyrektor 50 Park Investments. (PAP)