Prezydent dyrekcji Policji Federalnej w Bad Bramstedt Bodo Kaping oraz komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr Piotr Patla spotkali się w środę, by podsumować 2 lata działalności Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen, znajdującej się blisko przejścia granicznego w Kołbaskowie (Zachodniopomorskie).

"Najważniejszym komponentem naszej współpracy jest szybka, bezpośrednia, niesformalizowana wymiana informacji, a także polsko-niemieckie patrole, które pełnią na granicy rolę solidnego filtra" - powiedział podczas konferencji prasowej Bodo Kaping reprezentujący niemiecką policję.

Jak poinformował komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr Piotr Patla "podczas dwóch lat działalności placówki udało się przechwycić znaczną ilość towarów pochodzących z przemytu, o łącznej wartości 2,5 mln zł". W wyniku działań zatrzymano 312 osób, w tym 214 ujęto na terenie Polski, a 98 na terenie Niemiec. Byli to m.in. sprawcy przestępstw przeciwko mieniu oraz nielegalni emigranci.

Transgraniczna placówka w Pomellen działa od 5 stycznia 2016 r. i pracuje w niej 20 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej oraz 20 niemieckich policjantów.

W ciągu ostatnich 24 miesięcy polscy i niemieccy funkcjonariusze odbyli 1822 wspólne patrole. W tym czasie udało się im zatrzymać 21 pojazdów pochodzących z kradzieży o łącznej wartości 1,6 mln zł. Dodatkowo ujawnili oni 25 sztuk skradzionych rowerów o wartości 218 tys. zł. oraz przemyt narkotyków o wartości 16 tys. zł.

W ciągu 2 lat udało się przekazać stronom 105 osób poszukiwanych europejskimi nakazami aresztowania.

Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr Piotr Patla pytany o wspólne działania przeciw terroryzmowi odpowiedział, że "opierają się one przede wszystkim na wymianie informacji". "Tutaj funkcjonariusze siedzą biurko w biurko i informują się o wszelkich zdarzeniach. Zagrożenie terrorystyczne traktujemy jako najpoważniejsze i nie bagatelizujemy żadnej informacji płynącej z jednej czy drugiej strony" - wyjaśnił.

Pytany o możliwe zwiększenie personelu zapowiedział, że w przyszłości będą prowadzone starania, by w placówce pracowało po 30 funkcjonariuszy z Polski i Niemiec.

Wspólna Polsko-Niemiecka Placówka w Pomellen koło Kołbaskowa, Nadodrzański Oddział Straży Granicznej w Świecku i Zgorzelcu to jedyne trzy transgraniczne jednostki polskiej Straży Granicznej i policji niemieckiej działające w obrębie strefy Schengen.

>>> Czytaj też: Dwa Boeingi sprzedane przez internet za ponad 48 mln dol.