Serwis Quartz dowiedział się od kilku uczestników konferencji w Davos, że coraz większa liczba gości zapowiada bojkot przemówienia Donalda Trumpa podczas forum ekonomicznego. Powodem mają być doniesienia o tym, że prezydent USA nazwał państwa afrykańskie „zadupiem”. Miało to mieć miejsce podczas zamkniętego spotkania dotyczącego imigracji.

Bojkot wystąpienia Trumpa został po raz pierwszy zaproponowany w liście otwartym prezesa południowoafrykańskiej organizacji biznesowej Bonanza Mohalego. Quartz donosi, że według niektórych uczestników forum bardziej wymownym gestem będzie opuszczenie sali po rozpoczęciu wystąpienia niż całkowity jego bojkot.

Prezesi afrykańskich spółek podkreślają, że oczekują od Trumpa przyznania, że powiedział coś nieodpowiedniego oraz przeprosin.

Trump ma jutro zaplanowane spotkanie z prezydentem Rwandy i przewodniczącym Unii Afrykańskiej Paulem Kagame, podczas którego mają rozmawiać o relacjach USA z Afryką oraz wspólnych priorytetach. Przemówienie ma się odbyć wczesnym popołudniem.

>>> Czytaj też: "Kraje zadupia" przestaną wierzyć w znaczenie USA. Trump niszczy amerykańskie "soft power" [OPINIA]