Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej wicemarszałek województwa Jerzy Michalak, budżet obywatelski to dodatkowa forma budowania aktywności mieszkańców województwa. „Poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego znaleźliśmy dodatkowe pieniądze w budżecie na realizację pomysłów kulturalnych” - powiedział Michalak.

Całkowita wartość budżetu obywatelskiego dla województwa dolnośląskiego w tym roku to milion złotych. Pieniądze trafią na projekt realizowany w pięciu dolnośląskich subregionach: jeleniogórskim, wałbrzyskim, legnickim, wrocławskim oraz we Wrocławiu. Maksymalna wartość jednego projektu może wynieść 20 tys. zł.

Pieniądze będą przeznaczane na inicjatywy przyczyniające się do rozwoju i popularyzacji dolnośląskiego sportu, turystyki i kultury. To mogą być na przykład imprezy turystyczne, kulturalne, lokalne zawody sportowe, zloty, rajdy, czy seminaria dotyczące rozwoju turystyki.

Wnioski na dofinansowanie projektów można składać od 1 do 18 marca. Później odbędzie się głosowanie, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona w kwietniu.