Będzie to możliwe dzięki kilku projektom na Morzu Północnym, które już tym roku zaczną działać. W efekcie wydobycie ropy naftowej w Wielkiej Brytanii przekroczy milion baryłek dziennie – przewidują analitycy JBC Energy GmbH z Wiednia. Zwiększenie wydobycia surowca sprawi, że Brytyjczycy będą sprzedawać więcej ropy niż importować. JBC nie wskazuje, kiedy i na jaką skalę mogłoby się tak stać.

„Istnieje wyraźny potencjał dla Wielkiej Brytanii, aby znów stać się eksporterem netto ropy naftowej” – czytamy w komunikacie JBC.

Wydobycie ropy naftowej przez wiele lat, od 2000 do 2014 roku, spadało – wynika z danych BP.

Ostatnim rokiem, w którym Wielka Brytania sprzedawała więcej ropy niż kupowała, był 2004 – oblicza agencja Bloomberg. Produkcja na poziomie powyżej miliona baryłek surowca dziennie oznaczałaby wzrost powyżej średniej z 2017 roki o prawie 10 proc.

W 2017 roku Wielka Brytania wydobywała 914 tys. baryłek ropy dziennie. W styczniu 2018 roku kraj wciąż pozostawał importerem netto ropy.

Zwiększenie poziomu wydobycia surowca będzie możliwe dzięki nowym projektom na Morzu Północnym. Chodzi o kilka inwestycji, takich jak Quad204 BP (130 tys. baryłek dziennie), Premier Oil Plc’s Catcher (60 tys. baryłek dziennie).

Dodatkowo inwestycje BP Clair Ridge oraz Statoil ASA’s Marines mogą zwiększyć poziom wydobycia o 155 tys. baryłek dziennie, gdy zaczną działać w pierwszej połowie 2018 roku – wynika z informacji JBC.

Istnieje wyraźny popyt na brytyjski surowiec z Morza Północnego. To tu wydobywa się benchmarkowy typ ropy Brent. Klientami Brytyjczyków są amerykańskie rafinerie z Zatoki Meksykańskiej, które musiały zastąpić ropę z Wenezueli innym źródłem.

Ostatnim rokiem, w którym Wielka Brytania wydobywała ponad milion baryłek ropy dziennie, był 2011. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Konsolidacja w branży rafineryjnej zmniejszyła możliwości obróbki surowca o ponad 420 tys. baryłek dziennie – komentuje analityk z JBC Eugene Lindell.

„Połączenie rosnącej podaży i słabnącego popytu sprawi, że brytyjski bilans handlu ropą stanie się dodatni” – dodaje Lindell.

>>> Czytaj też: Orlen przejmuje Lotos. PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny