Szczerski poinformował też, że szef niemieckiej dyplomacji zadeklarował, że Niemcy będą przekonywać Francję do odnowienia współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

W piątek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem. Szef niemieckiego MSZ w Warszawie spotka się również z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem SZ Jackiem Czaputowiczem.

"Rozmowa prezydenta z ministrem Maasem trwała godzinę i ma dwa główne przesłania. Po pierwsze, że przyszłość Europy leży w jej jedności a nie podziałach na Europę A, B, C, lub twarde jądro Europy i resztę krajów. Po drugie, że Polska i Niemcy będą wspólnie przekonywać Francję do tego, żeby odnowić Trójkąt Weimarski, bo dzisiaj ta decyzja leży we francuskich rękach" - powiedział szef gabinetu prezydenta po zakończeniu spotkania.

Szczerski poinformował, że rozmowa Andrzeja Dudy i Maasa dotyczyła polityki europejskiej, a także relacji dwustronnych w tym kwestii historycznych i "jednoznacznej świadomości Niemiec swojej odpowiedzialności za wydarzenia historyczne"; politycy poruszyli także kwestię reparacji wojennych.

>>> Czytaj też: Rzecznik niemieckiego rządu potwierdza: W poniedziałek Angela Merkel przybędzie do Warszawy