"Ubezpieczyciele i ich portfele inwestycyjne mogą odczuć w olbrzymim stopniu spadek jakości rynku kredytowego podczas okresów poważnego lub bardzo daleko posuniętego kryzysu" - podał Standard&Poor's w środowym stanowisku, zacytowanym przez Bloomberga.

"Stany Zjednoczone są w trakcie prawdopodobnie swojej najdłuższej od ponad 60 lat recesji, a nasi ekonomiści sądzą, że zaczyna się dopiero najtrudniejsza faza" - uznał S&P.

W środę wyniki opublikowała grupa Aviva, do której należy polski Commercial Union. Według danych firmy, nadwyżka kapitałów własnych ponad margines wypłacalności Aviva wynosiła 2 mld funtów na koniec 2008 r. "W ostatnich miesiącach Aviva zwiększyła też zabezpieczenie posiadanego portfela akcji przed spadkami cen na giełdach, co ma pozytywny wpływ na wysokość kapitałów własnych" - napisano w komunikacie. Wzrost sprzedaży ubezpieczeń na życie w grupie Aviva wyniósł 9 proc. w 2008 r.

Grupa podkreśliła też, że nie korzysta z pomocy rządowej. Aviva jest czwartą grupą ubezpieczeniową na świecie.

Drugą grupą ubezpieczeniową informującą w środę o wynikach było Generali, największy włoski ubezpieczyciel. Generali  podało, że sprzedaż ubezpieczeń w 2008 r. wzrosła w grupi o 4,1 proc. Stało się tak dzięki wyższej sprzedaży ubezpieczeń majątkowych we Wschodniej Europie. 

Ale Generali - jak podaje Bloomberg za analitykami - może jeszcze stanąć przed koniecznością dokonania dalszych odpisów na utratę wartościo posiadanych w portfelu akcji.