"Aukcja pożyczkowa na 1 milion, na 1 miesiąc i 1 procent, dająca 12 proc. zwrot z inwestycji w skali roku, zaciągana przez firmę a nie osobę fizyczną, jest formą pytania skierowanego do inwestorów, czy taki kierunek działanie leży w obszarze ich zainteresowania" - napisała firma w komunikacie.

Według danych Kokos.pl, po roku działalności serwisu jest w nim ponad 36 tys, użytkowników. Wartość pożyczek przekroczyła 5 mln zł. Pożyczkobiorcy z czterema gwiazdkami w rankingach mogą zaciągnąć pożyczkę w wysokości 10 tys. zł.

Według planów Kokos.pl. w 2009 r. liczba użytkowników ma wzrosnąć do 100 tys. Wdrażane będą dodatkowe narzędzia weryfikacji pożyczkobiorców.

Weryfikacja klientów to narzędzie stosowane nie tylko przez banki, także przez serwisy social lending. Według informacji InfoMonitor BIG, trzy z czterech działających na polskim rynku serwisów tego typu korzystają z bazy danych InfoMonitora. Ostatnio do tej grupy dołączył serwis smava.pl, po Kokos.pl i monetto.pl.

Informacje w bazach danych biur informacji gospodarczej dotyczą rzetelności spłacania przez klientów nie tylko pożyczek w bankach, lecz także rachunków za energię elektryczną, telefonicznych czy innych usług.