Marszałek Senatu oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński od poniedziałku uczestniczą w dwudniowej konferencji przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej.

Głównym tematem rozmów pierwszego dnia obrad w stolicy Estonii była przyszłość Wspólnoty, w drugim dniu politycy rozmawiają o jej bezpieczeństwie i obronie.

W swoim wystąpieniu Karczewski wskazał, że jednym z problemów UE jest "koordynacja wysiłków na rzecz odparcia agresji propagandowej Rosji na nasze kraje". Według niego Kreml "podsyca historyczne antagonizmy na tle narodowym".

"Putin jest lewicowcem dla lewicowców i konserwatystą dla konserwatystów, oparciem dla wszystkich ekstremizmów i separatyzmów, byleby tylko mocniej dzieliły Unię Europejską i skłócały jedne narody z drugimi" - ocenił marszałek Senatu.

"Gdy w marcu 2014 roku izba wyższa parlamentu rosyjskiego (Rada Federacji - PAP) obradowała nad nadaniem Putinowi prawa do wprowadzenia wojsk na Ukrainę, jeden z jej członków na pytanie o przewidywaną reakcję Zachodu na ten krok odpowiedział: +pokrzyczą, pokrzyczą i przestaną+" - podkreślił Karczewski. Jak wskazał, UE "nie może pozwolić sobie na potwierdzenie tej diagnozy i tej prognozy".

Według marszałka Senatu utrzymanie się takiej opinii wśród decydentów rosyjskich będzie skutkować kolejnymi aktami agresji.

Karczewski podkreślał również, że filarem wspólnej obrony jest oczywiście NATO, a jego podstawą - ścisłe związki transatlantyckie. „UE może i powinna być strukturą wzmacniającą bezpieczeństwo naszego kontynentu” - dodał.

Przy okazji parlamentarnego szczytu odbywały się także spotkania bilateralne marszałków Kuchcińskiego i Karczewskiego z ich odpowiednikami.

Marszałek Senatu ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że to właśnie rozmowy kuluarowe były „najważniejsze”.

Karczewski powiedział, że podczas spotkania z przewodniczącymi senatów Trójkąta Weimarskiego politycy rozmawiali o dalszym zacieśnieniu współpracy. Chcemy bardzo ożywić ten format spotkań, dyskusji, debaty” - zadeklarował marszałek. Poinformował, że Polska, Francja i Niemcy chcą m.in. poszerzyć wymianę młodzieżową i naukową.

Kuchciński w wystąpieniu na koniec konferencji powiedział, że zaproponował przewodniczącym parlamentów UE, by do konkluzji spotkania wpisać chrześcijaństwo jako fundament europejskich wartości, takich jak tolerancja, równość, demokracja.

Konferencja przewodniczących parlamentów UE to forum dyskusji na temat zadań parlamentów narodowych w strukturze europejskiej, forum współpracy międzyparlamentarnej w sprawach unijnych i wyzwań stojących przed Unią. W skład tego gremium wchodzą przewodniczący parlamentów krajów UE i Parlamentu Europejskiego. Konferencja zbiera się raz w roku i jest organizowana przez kraj sprawujący prezydencję w Radzie UE w drugim półroczu poprzedniego roku.

>>> Czytaj też: Trwa exodus gotówki z Łotwy. Powód? Amerykańskie sankcje na rosyjskich oligarchów