"Chcemy dodatkowo pobudzać przedsiębiorczość, chcemy wspierać młodzież i dzieci, wspierać rodziny poprzez różne mechanizmy naszych działań" - powiedział premier, który przedstawił w Garwolinie swoje projekty, tzw. "piątkę Morawieckiego".

Przypomniał m.in. o programie rozwoju dróg lokalnych, który - jak mówił - okaże się istotny dla takich gmin jak Garwolin. "Tutaj bardzo często wojewodowie sygnalizowali potrzeby rozwoju dróg lokalnych w gminach, których nie stać było na uczestniczenie w regionalnych programach operacyjnych, czy w innych centralnych" - tłumaczył Morawiecki.

"Dlatego zdecydowaliśmy się przeznaczyć o 60, 70 proc. więcej środków już w tym roku - już dzisiaj, już zostało to zrobione - na drogi lokalne, dla tych gmin, które miały najtrudniej z uzyskaniem środków na remonty, rozbudowę, połączenia" - poinformował premier.

Szef rządu przypomniał też o planowanej 300-złotowej wyprawce dla każdego dziecka uczęszczającego do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej - każdego, które nie ukończyło 18. roku życia. "Po to, żeby na tym +przednówku szkolnym+ było łatwiej rodzinom wejść w rok szkolny" - powiedział premier. (PAP)

autor: Norbert Nowotnik, Rafał Białkowski