Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,78 proc., do 24 706,41 pkt. S&P 500 stracił 0,68 proc. i wyniósł 2711,45 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował o 0,81 proc., do 7351,63 pkt.

W ujęciu sektorowym w S&P 500 najgorzej radziła sobie ochrona zdrowia oraz nieruchomości.

Home Depot znalazł się wśród spółek najmocniej ciągnących w dół DJI. Właściciel sieci hipermarketów z materiałami budowlanymi podał, że zysk na akcję w I kwartale wyniósł 2,08 dolara, czyli więcej niż oczekiwane przez analityków 2,05 dolara. Negatywnym zaskoczeniem były jednak przychody w kluczowym dla grupy kwartale - wyniosły one 24,95 mld dolarów, choć oczekiwano 25,15 mld dolarów.

Za spadki Nasdaq odpowiadają w dużej części Amazon, Microsoft i Alphabet, które straciły we wtorek ponad 1 proc.

Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich zwyżkuje o 7 pb , do 3,07 proc. i znajduje się na najwyższym poziomie od 2011 r. Dochodowość niemieckich 10-letnich papierów pozostaje bez większych zmian.

Sprzedaż detaliczna w USA w kwietniu 2018 r. wzrosła o 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podali statystycy Departamentu Handlu. Analitycy spodziewali się dokładnie takiego wzrostu.

Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut w kwietniu wzrosła o 0,3 proc. Tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,5 proc. mdm.

Wyraźnie w górę zrewidowano za to odczyty za marzec. Sprzedaż detaliczna w USA w marcu wzrosła o 0,8 proc. w ujęciu mdm (po rewizji z 0,6 proc.), a z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła o 0,4 proc. (po rewizji z 0,2 proc.).

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork (Empire Manufacturing) w maju wzrósł do 20,1 pkt. z 15,8 pkt. w kwietniu - podała nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York).

Analitycy spodziewali się, że indeks spadnie do 15 pkt.

We wtorek głos zabrał Robert Kaplan z Fed Dallas.

"Przede wszystkim nie chcę doprowadzić do odwrócenia krzywej dochodowości. Przyglądam się jej z uwagą" - powiedział dziennikarzom Kaplan. Jego zdaniem zbyt szybkie tempo podwyżek stóp procentowych przez Fed mogłoby wywindować rentowności krótkoterminowych obligacji powyżej poziomu dochodowości na długim końcu krzywej. "Decyzje dot. dalszych podwyżek należałoby podjąć w drugiej części roku" - zaznaczył bankier.

Od wtorku do czwartku będą trwać przesłuchania z udziałem ponad 120 firm przed Kongresem. Zdaniem analityków, zdecydowana większość firm będzie agitować za złagodzeniem kursu amerykańskiej polityki handlowej wobec Chin. Wśród firm przychylnych idei taryf wymienia się natomiast General Electric, Best Buy oraz AK Steel.

Na 15-19 maja zaplanowano też wizytę wicepremiera Chin Liu He, stratega chińskiej polityki gospodarczej, który z sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem ma omawiać kwestie handlu.

Administracja Donalda Trumpa tymczasem broni, m.in. przed atakiem członków GOP, decyzji o wsparciu chińskiego koncernu ZTE.

Członkowie administracji (m.in sekretarz Ross) podkreślali we wtorek, że chodzi jedynie o rewizje uprzedniej decyzji, a nie jej trwałe uchylenie.

W kwestii relacji chińsko-amerykańskich wypowiedział się we wtorek Larry Kudlow, główny doradca ekonomiczny Trumpa.

"Myślę, że między Donaldem Trumpem a prezydentem Xi wyczuwalny jest swojego rodzaju +bromance+, który może doprowadzić do umowy handlowej. Jeśli tak się stanie, będę bardzo szczęśliwy" - powiedział Kudlow podczas posiedzenia Narodowej Rady Gospodarczej. (PAP)