W niecały rok od Brexitu nie ma wielu dowodów na to, że wyborcy zmienili na jego temat zdanie. Zmieniło się natomiast ich nastawienie do imigracji.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii są obecnie bardziej pozytywnie nastawieni do imigracji niż w okresie sprzed referendum z 2016 roku. Około 44 proc. z nich twierdzi, że wpływ imigracji na sytuację na Wyspach jest pozytywny – wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Ipsos MORI. W 2015 roku tylko nieco ponad 30 proc. respondentów udzieliło takiej odpowiedzi - podaje Quartz.

Ipsos wskazuje na dwa powody zmiany nastawienia przez Brytyjczyków. Po pierwsze, 39 proc. badanych twierdzi, że Brexit uświadomił im, jak duży jest wkład imigrantów w brytyjską gospodarkę. Po drugie, 41 proc. respondentów czuje się pewniej, bo uważa, że imigracja spadła albo spadnie.

Pod koniec zeszłego roku Ipsos zapytał o stosunek do imigracji ludzi z całego świata. Generalny wniosek z niego jest taki, że na świecie zdecydowanie przeważa negatywny stosunek do przybyszów. Tylko 22 proc. respondentów pozytywnie ocenia ich wpływ na swój kraj, podczas gdy aż 42 proc. negatywnie.

Z kolei KE zbadała, jaki odsetek Europejczyków postrzega imigrację spoza UE jako „szansę”. Zdecydowanie najbardziej otwarci na obcych są Szwedzi (45 proc. wskazań). Kolejne kraje w tym zestawieniu to Irlandia (36 proc.) oraz Wielka Brytanie (35 proc.). Poza pierwszą dziesiątką znalazły się m. in. Niemcy i Polska.

Reklama

>>> Polecamy: Ukraińcy wsiąkają w Polskę. Chcą długoterminowej emigracji