Prowadzone od czerwca 2017 roku postępowanie antydumpingowe wykazało, że styren z USA, Korei Płd. i Tajwanu był sprzedawany po zaniżonych cenach, co wyrządziło szkodę producentom w Chinach kontynentalnych – poinformował resort handlu na swojej stronie internetowej.

W związku z tym od soboty zaczną obowiązywać cła antydumpingowe w wysokości 3,8-55,7 proc. na styren pochodzący z tych trzech źródeł - napisano w komunikacie. Styren to związek chemiczny używany do produkcji polistyrenu – tworzywa sztucznego, z którego powstają m.in. szczoteczki do zębów, części zabawek i styropian.

W ubiegłym tygodniu chiński resort handlu ogłosił tymczasowe cła antydumpingowe na jodowodór sprowadzany z USA i Japonii oraz na etanoloaminę importowaną z USA, Malezji, Arabii Saudyjskiej i Tajlandii. Decyzję uzasadniono wstępnymi wynikami toczących się wciąż postępowań antydumpingowych.

Reklama

Mimo wcześniejszych negocjacji i porozumień Chiny i USA znalazły się na krawędzi wojny handlowej. 6 lipca mają zacząć obowiązywać cła na chiński eksport do USA wart 50 mld dolarów rocznie, które w zamyśle prezydenta USA Donalda Trumpa mają być dla Pekinu karą za wymuszanie transferu technologii od działających w Chinach amerykańskich firm.

Pekin, który odrzuca te oskarżenia, obiecał proporcjonalny odwet na karne cła Trumpa, na co amerykański prezydent zagroził dodatkowymi taryfami na chiński eksport wart 200 mld USD rocznie. Chińskie ministerstwo handlu skrytykowało ten krok jako „ekstremalną presję” i zapowiedziało mocną odpowiedź z wykorzystaniem „narzędzi ilościowych i jakościowych”. Nie wyjaśniono jednak konkretnie, o jakie środki może chodzić.

Trump wielokrotnie zarzucał Chinom stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych, które obwiniał za olbrzymi deficyt swojego kraju w dwustronnej wymianie towarowej. W ubiegłym roku według danych amerykańskich wyniósł on 375 mld USD.