„Odbudujemy się, odzyskamy siły, a Stany Zjednoczone staną się silniejsze niż kiedykolwiek. Waga tego kryzysu nie rozstrzygnie o przeznaczeniu tego narodu.” – mówił Obama podczas transmitowanego w telewizji wystąpienia w Kongresie.

Przemówienie prezydenta USA było zdominowane przez trwający na świecie kryzys finansowy i gospodarczy. Obama przyrzekł, że użyje „całych sił federalnych władz”, aby ożywić system bankowy i zasugerował, że przełamanie kryzysu na rynku kredytowym będzie kosztować więcej niż już zaakceptowane 700 miliardów USD.

Zgodnie ze słowami prezydenta USA przygotowany przez niego plan ratunkowy dla sektora finansowego „nie polega na pomaganiu bankom, ale na pomaganiu ludziom”. Ma to zostać uczynione poprzez otworzenie możliwości kredytowych dla osób fizycznych, aby umożliwić im kupno domów i dla przedsiębiorców, aby mogli zatrudniać pracowników.

Jednocześnie Obama wezwał Kongres do stworzenia nowych regulacji prawnych, które zreformowałyby amerykański system regulacyjny dotyczący rynków finansowych.

Według słów nowego prezydenta USA, kryzys gospodarczy jest jednak również szansą na rozwiązanie najbardziej palących problemów Ameryki, ale do ich rozwiązania będzie potrzeba więcej pieniędzy podatników.

„Historia przypomina nam, że w każdym momencie gospodarczych zawirowań i zmian, nasz naród odpowiadał odważnymi działaniami i wielkimi ideami.” – mówił Obama. Takimi wielkimi ideami według prezydenta USA powinna być zmiana systemu ochrony zdrowotnej, walka z emisją dwutlenku węgla i reforma systemu edukacji.

Obama w swoim przemówieniu wezwał do stworzenia rynkowego systemu handlu emisjami dwutlenku węgla, które pozwoliłyby obniżyć Ameryce emisję gazów cieplarnianych. Przyrzekł również, że rząd będzie wydawał 15 miliardów dolarów rocznie na rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej, biopaliw i badania nad wydajniejszymi samochodami.

W kwestii służby zdrowia, rozwiązaniem proponowanym przez Obamę jest zwołanie w przyszłym tygodniu w Białym Domu szczytu mającego przygotować całościowe zmiany systemu zdrowotnego. „Reforma ochrony zdrowia nie może czekać, nie wolno z nią czekać i nie będziemy czekać do kolejnego roku.” – mówił Obama.

Z kolei celem reformy edukacji będzie według słów prezydenta USA uczynienie Stanów Zjednoczonych krajem z najwyższym odsetkiem ludzi z wyższym wykształceniem przed 2020 rokiem. „W globalnej gospodarce, gdzie najcenniejszą umiejętnością którą możesz sprzedać jest wiedza, edukacja nie jest już drogą dającą szansę, to podstawowy wymóg.” – powiedział Obama.