"Kommiersant" podaje, że z wnioskiem o zakręcenie Kijowowi kurka z gazem wystąpił we wtorek na posiedzeniu Rady Dyrektorów rosyjskiego koncernu jego wiceprezes Andriej Krugłow.

Naftohaz ostrzegł w ubiegłym tygodniu, że może mieć problemy z regulowaniem należności za surowiec dostarczany przez Gazprom. Przyczyną kłopotów jest zadłużenie ukraińskich przedsiębiorstw komunalnych, które nie płacą Naftohazowi za gaz.

Naftohaz uprzedził, że jeśli zadłużenie przedsiębiorstw ciepłowniczych nie zostanie uregulowane, spółka nie będzie mogła kupić gazu na następne sezony grzewcze ani rozliczyć się z Gazpromem.

Rosyjski dziennik utrzymuje, że Naftohaz najpóźniej 7 marca powinien przelać na rachunek Gazpromu 400 mln dolarów. Odnotowuje też, że ukraińskie przedsiębiorstwa komunalne winne są Naftohazowi 552 mln dolarów.

"Jeśli 7 marca nie otrzymamy 400 mln dolarów, to 8 marca znów trzeba będzie odciąć Ukrainę" - cytuje "Kommiersant" słowa Krugłowa, który w rosyjskim koncernie kieruje departamentem finansowym.

Gazeta zaznacza, że inne wysoko postawione źródło w Gazpromie potwierdziło, że plan taki jest przygotowywany.

"Koncern będzie wywiązywać się ze swoich zobowiązań wobec odbiorców i tłoczyć gaz w niezbędnych ilościach. Jednak ilość paliwa na wejściu na Ukrainę zostanie zredukowana. Gaz przeznaczony dla Naftohazu nie będzie dostarczany bezpłatnie" - oświadczył anonimowy rozmówca "Kommiersanta".

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko zapewniła w piątek, że w lutym jej rząd zapłaci przed terminem za gaz dostarczony z Rosji.

Tymoszenko przypomniała, że zgodnie z nowymi umowami między Gazpromem a Naftohazem jakiekolwiek opóźnienie w rozliczeniach daje stronie rosyjskiej prawo domagania się od Ukrainy zapłaty z góry za każdy kolejny miesiąc.

W grudniu 2008 roku Naftohaz i Gazprom nie potrafiły uzgodnić ceny gazu dla Ukrainy na 2009 rok i stawki za tranzyt rosyjskiego paliwa do Europy. W efekcie Gazporom wstrzymał 1 stycznia tłoczenie gazu dla Ukrainy, a 7 stycznia - również dla odbiorców w Unii Europejskiej. Konflikt zażegnano dopiero 20 stycznia.