No i mamy kolejną fuzję w branży farmaceutycznej. Szwajcarski Roche Holding, największy na świecie producent leków przeciwnowotworowych zdecydował się na całkowite przejęcie swego amerykańskiego partnera, firmy Genentech Inc. Po podniesieniu oferty do 95 dolarów za akcję akwizycja jest wyceniana na 46,8 miliardów dolarów.

Transakcja kończy prawie ośmiomiesięczną batalię Szwajcarów o amerykańską spółkę, w wyniku której Roche zwiększył propozycję za firmę z San Francisco o 9,8 proc. w stosunku do swej najniższej oferty. Roche spodziewa się, że fuzja zapewni wzrost zysków już w pierwszym roku po sfinalizowaniu akwizycji – napisał koncern z Bazylei w dzisiejszym komunikacie.

Pełna kontrola nad dotychczasowym partnerem pozwoli Szwajcarom na obniżenie kosztów działalności oraz większe przychody ze sprzedaży leków przeciwnowotworowych amerykańskiej spółki w czasach, gdy popyt na inne leki generalnie siada. Dzięki fuzji Roche zdobywa także dostęp do laboratoriów Genentecha po upływie w 2015 roku terminu obecnej umowy o współpracy.

Fuzja została zaaprobowana przez specjalny komitet, powołany przez zarząd Genentecha do oceny oferty Roche . „Uważamy, że jest to sprawiedliwa oferta dla akcjonariuszy Genentech” – głosi oświadczenie Charles Andersa, przewodniczącego komitetu.

Dla sfinansowania transakcji Roche zaciągnął na rynku 39 mld dol. w drodze sprzedaży obligacji. Cała transakcja zostanie zrealizowana w gotówce. Szwajcarski koncern podał, że dzięki połączeniu operacji obu firm roczne obroty wyniosą 17 mld dolarów. W amerykańskim oddziale pracować będzie 17,5 tys. osób, co pod względem wartości rynkowej daje mu siódme miejsce wśród największych producentów leków w USA.

Roche ma udziały w Genentech od prawie 20 lat. Dzięki lekom wyprodukowanym w amerykańskiej spółce, w tym przeciwnowotworowym specyfikom Avastin i Rituxan, szwajcarski koncern mógł rozwijać się znacznie szybciej niż potentaci branży, jak amerykański Pfizer i brytyjski GlaxoSmithKline.