Dodatnią stopę zwrotu odnotował w lutym tylko co 7 fundusz. W czołówce UFK z dodatnimi stopami zwrotu znalazły się fundusze akcji zagranicznych, które między innymi skorzystały na umocnieniu się walut obcych w stosunku do złotówki.

Jak podaje firma Analizy Online, wśród zyskownych funduszy znalazło się jednak kilkanaście takich, które wyceniane są w walucie obcej, więc w ich jednostkach kurs walutowy nie znajduje odzwierciedlenia. Najwięcej zarobili posiadacze funduszu Generali UFK - BlackRock World Gold Fund, który jako jedyny, wypracował dwucyfrowy zysk (+12,1%). Na tak dobry wynik z pewnością obok wzrostu ceny złota (+1,4%) na korzyść zadziałała także osłabiająca się złotówka.

W związku z negatywnym nastawieniem inwestorów zagranicznych do naszych aktywów w lutym silnie wyprzedawano bowiem złotego, a to spowodowało, że w skali miesiąca stracił on -4,7% w stosunku do euro oraz -6,0% w stosunku do dolara. Zdecydowana większość, bo aż 85% funduszy kapitałowych odnotowało ujemne stopy zwrotu.

Bardzo wiele z nich zakończyło miesiąc dwucyfrowymi stratami. Najmniej zadowoleni z pewnością są posiadacze funduszu ING Środkowoeuropejski Sektora Finansowego Plus UFK (AEGON, AXA, Nordea oraz PZU), którego jednostka spadła o -19,5%. Fundusz wypadł tak słabo, mimo korzyści jakie odniósł na osłabieniu się złotówki. Wynika to głównie z faktu, że na całym świecie inwestorzy obawiają się o przyszłość sektora bankowego, w ramach którego inwestuje fundusz.

Reklama

Na razie bowiem to rządy poszczególnych państw zapewniają ciągłość działalności zagrożonych banków - bardzo często słyszymy o częściowych nacjonalizacjach tych instytucji finansowych, co wpływa na istotne rozwodnienie ich dotychczasowych akcjonariuszy. W ślad za zagranicą na warszawskiej giełdzie w lutym indeks sektora bankowego spadł o blisko -27,4%.