500 plus to globalne kuriozum. Nie płacisz PIT ani ZUS i jeszcze dostajesz gotówkę

27 lipca 2018, 18:30 | Aktualizacja: 30.07.2018, 09:59
Źródło:Cinkciarz.pl
Złoty

Złotyźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Polska jest jedynym z 35 państw badanych przez OECD, gdzie część pracujących rodzin nie dość, że nie płaci podatków czy składek na ubezpieczenie społeczne oraz emerytalne, to dodatkowo otrzymuje świadczenia społeczne. Jak to możliwe? - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (49)

  • Paweł(2018-07-27 18:44) Zgłoś naruszenie 47078

    Celna analiza wad polskiego systemu podatkowego. Ulgi podatkowe dla rodzin są bardzo dobre, ale tylko powiązane z uzyskanym przychodem. Dawanie pieniędzy bez pracy rodzi patologie. I 500+ powinno jak najszybciej zmienić swoją formę. Dodatkowym minusem jest zbędne komplikowanie zasad fiskalnych

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Edgar(2018-07-27 23:07) Zgłoś naruszenie 374187

    Tak jak wolę Kościoły od meczetów tak wolę 500+ na swoich niż podobne sumy na beżowych na zasiłku którzy by się tutaj pewnie pojawili.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karol(2018-07-27 20:27) Zgłoś naruszenie 31855

    Nie ma ani jednego pozytywnego aspektu 500plus. Zniecheca do pracy rujnujac biografie zarobkowa kobiet i ich przyszle roszczenia emerytalne, psuje rynek pracy zmniejszajac podaz, dewastuje finanse publiczne, zwieksza presje fiskalna, jako bodziec do politycznego poparcia jest przyczyna ogolnej destrukcji i dewastacji praworzadnosci.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • MECENAS(2018-07-27 22:04) Zgłoś naruszenie 154181

    W IRLANDII MOJA CIOCIA Z SYNEM MIESZKA NIE PRACUJE NIE PŁACI PODATKÓW I ZGARNIA OD 3 DO 5 TYŚ ZŁ NA NASZE TEN ARTYKUŁ TO KOMPLETNA BZDURA ANTY RZĄDOWA PRAWIE W KAŻDYM KRAJU UE TAK JEST !!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Rene (2018-07-28 08:00) Zgłoś naruszenie 1459

    To nie PIS daje tylko my dajemy. Z naszych podatków. Nie gniewajcie się ,ale taka jest prawda

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anna(2018-07-27 21:13) Zgłoś naruszenie 131170

    W wiekszosci krajow europejskich istnieje dodatek rodzinny (Francja, Niemcy, Czechy...) ktory nie wchodzi w sume dochodow zarobkowych. Wiec polski system 500 plus nie jest niczym nowym w Europie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Szokujace 500+(2018-07-27 21:02) Zgłoś naruszenie 11411

    Analitykow z OECD szokuje WYSOKOSC zasilku rodzinnego /500+/, ktora stanowi 1/3 minimalnej placy netto, czy 1/6 przecietnej placy krajowej netto i do tego taka sama na kazde kolejne dziecko. Maja racje analitycy z OECD. Takich relacji jak w Polsce nie obserwuje sie w zadnym kraju OECD i chyba w zadnym kraju na swiecie. To naprawde moze szokowac.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Light(2018-07-27 20:33) Zgłoś naruszenie 6259

    Czy ja czegoś nie wiem czy tak samo jest przecież przyznawany i niezależny od dochodu Kindergeld czy Child Benefit w reszcie UE ?

    Odpowiedz
  • pitu pitu(2018-07-27 22:43) Zgłoś naruszenie 5574

    Kolejny anal-lizator po jakimś lokalnym Oksfordzie. Skąd wy ich bierzecie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • .(2018-07-27 19:14) Zgłoś naruszenie 46101

    Niedorozwinięty ten ekonom od cinkciarza. Od zawsze istnieje zasiłek rodzinny, w każdym kraju OECD, a 500+ nie jest niczym innym, tylko tym zasiłkiem rodzinnym, a nazwanym tak dla celów politycznych i propagandowych. Równie dobrze można by było zapisać, że zasiłek rodzinny dla drugiego i następnego dziecka zwiększamy o 500zł, wyszło by na to samo.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Robol(2018-07-27 18:59) Zgłoś naruszenie 44106

    To nie jest żadne kuriozum, tak jest w całej zachodniej Europie. Dlatego tam ciągnie pół świata by drenować system do którego nic nigdy nie wpłacili. Bardzo dobry przykład to Polacy w uk, drenowali i drenują system socjalny do którego nie wpłacili ani centa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wawa (2018-07-27 19:04) Zgłoś naruszenie 3855

    Anal liza o kant potluc

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jurek M(2018-07-27 21:32) Zgłoś naruszenie 2463

    500 plus, mieszkanie plus , pozwoliło zaorać post komuszą III RP !!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • MC (mało co)Europejczyk(2018-07-27 22:39) Zgłoś naruszenie 2269

    No cóż autor tego zlecenia na artykuł szkalujący 500+,żyje w świecie równoległym do zwykłych zjadaczy chleba ! Wazne (dla niego ) ,że zleceniodawca zapłaci za stek bzdur z pogranicza kłamstwa! Jeżeli temu Panu (autorowi )nie podoba się 500+ to kim on jest(mącicielem?) ,bo przeciez opozycja była nawet za rozszerzeniem tych uprawnień do pierwszego dziecka! Proszę autora o wskazanie choćby jednej osoby ,która odmówiłaby przyjęcia dotacji 500+. Zależy mi zwłaszcza na nazwiskach z opozycji i osób dobrze sytuaowanych!A najlepiej niech autor znajdzie kogoś z rodziny! Nie sądzę by ktokowiek znalazł się tzw honorny:) z bandy plujacych na wszystko co zrobił PIS , który zrzekłby się (tak dla przezwoitości) srodków które państwo daje na wychowanie dzieci . Dziennikarze tez jakby niekumaci nie wspominają ,że pieniądze dane rodzicom ,to daje gwarancję nalepiej wydanych pieniedzy na dzieci!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • obywatel pl(2018-07-28 11:39) Zgłoś naruszenie 755

    A czy nie jest KURIOZUM, że emerytury ludzi bezdzietnych lub z jednym dzieckiem utrzymują dzieci z rodzin z dwójka dzieci lub więcej. Za nim jakiś mundruś coś napiszę to niech przeczyta na czym polega system emerytalny Bismarka który w PL istnieje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gg(2018-07-28 19:41) Zgłoś naruszenie 514

    Artykuł tandetne wierutne bzdury

    Odpowiedz
  • DAn(2018-07-28 17:42) Zgłoś naruszenie 521

    .."500 plus to globalne kuriozum." Autorze, ile dutków za takie brednie płacą? Globalnie, to widoczne są deficyty w analizie rzeczywistości i chęci zapoznania się z sytuacją w innych, wcale nie odległych od nas, krajów wspierających rodziny nie tylko akcjami typu +500 ale mieszkaniami za friko i to nie tylko komunalnymi ale przekazywanymi na własność. Gdzie to? Ja ci nie zdradzę, bo dutki to ty dostajesz za pisanie byle jak i byle czego.

    Odpowiedz
  • Jan(2018-07-29 10:42) Zgłoś naruszenie 33

    Należy wprowadzić obowiązek pracy co najmniej jednego z rodziców , pobierających 500 + i problem by się rozwiązał. A głównie z beżowymi rodzinami.

    Odpowiedz
  • inteligentny i postępowy (2018-07-29 00:28) Zgłoś naruszenie 26

    Sprowadźcie smolatych nie będziecie stękać ,że na nich kasa idzie - będzie światowo! ,panie redaktor jesteś pewnie drobniejszego płazu i z dużego miasta to mogą się "sąsiedzi" trafić na przeciwko twoich drzwi

    Odpowiedz
  • Taksa(2018-07-28 17:15) Zgłoś naruszenie 22

    wzrost cen paliw jest tez przez to ze Trump zadecydowal o wyjściu USA z porozumienia nuklearnego z Iranem wiec przez jakis czas ceny paliw beda rosly. nic sie nie da zrobic.

    Odpowiedz