Tradycyjna narracja zakłada, że jeśli nie możesz osiągnąć jakiegoś celu, to powinieneś znaleźć osobę, która tego dokonała i postępować dokładnie tak jak ona. Jednak według dwójki psychologów ta teoria jest nie tylko oklepana, ale wręcz błędna. Kluczem do osiągnięcia celu jest dawanie rad, a nie ich otrzymywanie – pisze Quartz.

To wnioski z badania przeprowadzonego przez Lauren Eskreis-Winkler (badająca zagadnienie motywacji) oraz Ayelet Fischbach (nauki behawioralne).

Przeprowadziły one serię eksperymentów, którym poddały osoby mające problemy z samokontrolą i w którym poprosiły je o doradztwo w sprawach, z którymi sami się zmagali. Badania objęły osoby mające problemy ze znalezieniem pracy, oszczędzaniem, kontrolowaniem złości oraz dzieci mające słabe wyniki w szkole.

- Chociaż dawanie rad nie zapewnia doradzającemu żadnych nowych informacji, to myślimy, że zwiększa ich pewność siebie. Pewność siebie może pobudzać motywację i przyczyniać się do poprawy osiągnięć nawet bardziej niż posiadane umiejętności – napisały badaczki.

Co ciekawe, uczestnicy eksperymentu kompletnie nie mieli świadomości skuteczności udzielanych przez siebie rad.

>>> Polecamy: Czy człowiek osiągnie długowieczność? Maris: możemy dożyć nawet 500 lat