Na spotkaniu przywódców szczegóły dotyczące procesu denuklearyzacji mają być formalnie zatwierdzone, a do tego czasu USA będą kontynuowały politykę "maksymalnej presji" na Koreę Północną – zapowiedział Pence, przemawiając w kuluarach 33. dorocznego szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Singapurze.

Wiceprezydent wspomniał również, że Trump planuje poruszyć temat szczególnej roli Pekinu w kwestii Korei Północnej, gdy spotka się pod koniec miesiąca z prezydentem Chin Xi Jinpingiem na marginesie szczytu G20 w Buenos Aires. Dodał, że USA ściśle współpracują z Koreą Południową i z szacunkiem odnoszą się do jej rozmowy z Koreą Północną.

Trump zarzucał wcześniej Chinom, że udzielają Korei Płn. wsparcia, które jego zdaniem "nie pomaga" w nakłanianiu tego kraju do rezygnacji z broni jądrowej.

Od pierwszego spotkania przywódców USA i Korei Płn. z czerwca br. obie strony dyskutują na temat konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego programu zbrojeń jądrowych. W ubiegłym tygodniu nagle odwołano jednak planowane spotkanie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo z wysokiej rangi północnokoreańskim urzędnikiem Kim Jong Czolem.

Kim Dzong Un wielokrotnie deklarował w tym roku skłonność do denuklearyzacji i zapowiedział konkretne kroki w tym kierunku. Uzależnił jej jednak od "analogicznych działań", jakie miałyby podjąć Stany Zjednoczone w zgodzie z ustaleniami czerwcowego szczytu w Singapurze.

Pjongjang domaga się złagodzenia międzynarodowych sankcji, które pogłębiły izolację gospodarczą Korei Płn. i uderzyły w jej gospodarkę. Waszyngton wyklucza jednak jakiekolwiek ustępstwa, nim podjęte zostaną konkretne środki na rzecz "całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji" komunistycznego reżimu.

Za złagodzeniem sankcji przeciw Pjongjangowi opowiadali się również dyplomaci chińscy i rosyjscy. W środę o zasadach i warunkach ewentualnego złagodzenia restrykcji rozmawiali w Singapurze prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Korei Płd. Mun Dze In.

Andrzej Borowiak (PAP)