Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Czech Andrejem Babiszem po zakończeniu polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych w Pradze szef polskiego rządu powiedział, że tematem czwartkowych rozmów były "najważniejsze zagadnienia z zakresu bieżącej polityki unijnej". Wymienił w tym kontekście zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego, wieloletnie ramy finansowe, implikacje Brexitu, pakiet mobilności oraz sprawy związane z polityką migracyjną.

Morawiecki dodał, że przedmiotem rozmów premierów Polski i Czech była także współpraca w obszarze bezpieczeństwa energetycznego. "W tym kontekście przedstawiłem po raz kolejny polskie stanowisko w sprawie Nord Stream 2" - oświadczył.

"Obrady były bardzo dobre; liczę, że te pozytywne efekty służyć będą w najbliższym czasie naszym państwom i obywatelom" - podkreślił premier.

Szef rządu zaznaczył, że dotychczasowa współpraca Polski i Czech "w wielu dziedzinach przynosi coraz lepsze efekty". "Jesteśmy coraz silniejsi, mówiąc takim wspólnym głosem" - dodał. Morawiecki akcentował też, że partnerstwo Warszawy i Pragi jest kluczowe także w kontekście Grupy Wyszehradzkiej.(PAP)

autorzy: Marceli Sommer, Rafał Białkowski