Import-eksport netto ropy naftowej jako proc. PKB w 2017 r. / Forsal.pl

Spadkom cen z pewnością sprzyjają importerzy surowców, tacy jak Indie i RPA Jednak dla producentów ropy, takich jak Rosja i Arabia Saudyjska, nie jest to dobra wiadomość. Banki centralne, które są pod presją, by podnieść stopy procentowe, dostaną nieco czasu na tę decyzję. Natomiast ci, którzy chcą ożywienia cen (np. Bank Japonii), będą musieli zmierzyć się z kolejnymi przeciwnościami.

Wiele zależy od tego, jak ukształtuje się światowy popyt na ropę, zdławiony przez silniejszego dolara i globalne wahania wymiany handlowej. Duży wpływ na sytuację będą mieli też najwięksi producenci.

Sojusznikiem Arabii Saudyjskiej w zarządzaniu produkcją, aby wspierać wysokie ceny, jest Rosja. Natomiast USA, polityczny sojusznik Arabii Saudyjskiej, w temacie cen ropy ma zupełnie przeciwne spojrzenie od Saudyjczyków - dąży do obniżenia cen. Dlatego wszystkie oczy są skierowane na spotkanie grupy G20, które rozpocznie się pod koniec tego tygodnia w Buenos Aires w Argentynie. Główne pytanie dotyczy tego, czy dojdzie do porozumienia między Saudyjczykami i Rosjanami w kwestii wielkości wydobycia i czy może to doprowadzić do spotkania OPEC w przyszłym tygodniu.

Co obniżka cen ropy oznacza dla globalnego wzrostu?

Wraz z nadejściem zimy na półkuli północnej spadek cen ropy naftowej zamortyzuje koszty dla gospodarstw domowych i firm w okresie spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Kraje, które importują ropę i mają deficyty na rachunku bieżącym (np. RPA), również mogą odnieść korzyść z powodu spadku cen ropy.

Chiny są największym na świecie importerem oleistego surowca. W wyniku wojny handlowej z USA Pekin jednak musiał wykorzystywać ropę z większym umiarem.

Co obniżka cen ropy oznacza dla inflacji?

Niższe ceny ropy oznaczają mniejszą presję inflacyjną i mniejszą presję na banki centralne na podniesienie stóp procentowych. Dobrym przykładem mogą być Indie. Bloomberg Economics twierdzi, że kryzys energetyczny jest dla tego kraju zmianą zasad gry i może oznaczać, że Bank Rezerw Indii zmieni swoje nastawienie na neutralne.

W jaki sposób rynki wschodzące poradzą sobie z obniżką cen?

Analitycy Capital Economics szacują, że każdy spadek cen ropy o 10 USD za baryłkę zwiększa dochody głównych importerów ropy na rynkach wschodzących o około 0,5 do 0,7 proc. PKB, a sama zniżka spowoduje 3 do 5 procent straty PKB w większości gospodarek Zatoki Perskiej i spowolnienie o 1,5 do 2 proc. PKB w ZEA, Rosji i Nigerii. Wszystkie szacunki analityków są w ujęciu rocznym.

Co obniżka cen ropy oznacza dla największej gospodarki świata?

Prezydent USA Donald Trump opisał spadek cen ropy naftowej jako ekwiwalent obniżki podatków. Jednak coraz mniejsza zależność amerykańskiej gospodarki od importowanej ropy z powodu pojawienia się produkcji surowca z łupków, zmniejszy pozytywne konsekwencje gospodarcze na poziomie przemysłu.