″To flagowy okręt bibliotekarstwa″ - relacjonowali otwarcie Oodi, stworzonej w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Finlandii, reporterzy fińskiego radia Yle. Określenie to odnosi się nie tylko do tego, jak sztandarowym projektem kulturowym dla kraju jest Oodi, ale także do jej architektonicznych walorów. W branżowej prasie podkreśla się, że zakrzywiona fasada biblioteki ma ″lekki, falujący kształt″ niczym ″fale na morzu″, przez co niektórym budynek może przypominać płynącą łódź.

W środowym wydaniu dziennika ″Helsingin Sanomat″ zwrócono uwagę, że ″w honorowym miejscu w bibliotece znajduje się 100 tys. książek, ale w Oodi jest także np. teatr, miejsce do gry na bębnach, przestrzeń przystosowana dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, maszyny do szycia, kawiarnie oraz restauracja″.

″Jej funkcje z pewnością zmieniają się na przestrzeni dziesięcioleci, ale rola biblioteki jako oazy cywilizacji pozostaje″ - oceniła redakcja ″HS″.

W otwarciu biblioteki aktywnie uczestniczyły także władze miejskie i państwowe. W rządowym komunikacie przedstawiono nową placówkę jako ″odę do Finów″, a także "cywilizacji, równouprawnienia i wolności słowa″. ″Oodi oferuje otwartą miejską przestrzeń na Placu Obywatelskim, naprzeciwko gmachu parlamentu″ - podkreślono.

Oodi położona jest w samym centrum Helsinek, tuż przy dworcu kolejowym; w jej bezpośrednim sąsiedztwie są galerie sztuki współczesnej Kiasma i Amos Rex czy Centrum Muzyczne (Musiikkitalo).

Minister ds. europejskich, kultury i sportu Sampo Terho w oficjalnym oświadczeniu ocenił, że ″historia bibliotek publicznych tworzy historię wspólnej Finlandii″.

″W historii tej zaczyna się właśnie okres Oodi″ - dodał, podkreślając, że ″biblioteka, będąca prezentem dla uczczenia niepodległości Finlandii, symbolizuje fińskie ideały cywilizacyjne i obrazuje nasz zupełnie wyjątkowy stosunek do placówek bibliotecznych″.

Według Europejskiego Biura Stowarzyszeń Bibliotek, Informacji i Dokumentacji (EBLIDA) Finowie w przeliczeniu na liczbę mieszkańców kraju (ok. 5,5 mln) należą do jednych z najbardziej aktywnych użytkowników bibliotek. W 2014 r. w Finlandii odnotowano ponad 2 mln osób wypożyczających oraz ponad 90 mln wypożyczeń.

Budowa Oodi była jednym ze sztandarowych projektów połączonych z jubileuszowymi obchodami 100-lecia niepodległości kraju, organizowanymi oficjalnie przez cały 2017 r. Inwestycja, której koszt jest szacowany na blisko 100 mln euro, została w większości sfinansowana ze środków miasta Helsinki oraz w jednej trzeciej z funduszy państwowych.

Otwarciu biblioteki towarzyszą liczne wydarzenia artystyczne oraz oficjalne z udziałem najwyższych władz miejskich oraz państwowych. Kontynuacja uroczystego otwarcia oraz wydarzenia dla rodzin zaplanowane są także na czwartek, w narodowe święto niepodległości.

Nie wszystkie części biblioteki zostały jednak oddane już do użytku odwiedzających. Całe drugie piętro z przestrzeniami m.in. do warsztatów prac ręcznych czy gier pozostanie zamknięte przez prawie cały grudzień. Trwają jeszcze prace związane z wykończeniem elewacji budynku.Miasto spodziewa się, że Oodi – jako funkcjonalne miejsce spotkań - odwiedzane będzie rocznie przez ok. 2,5 mln osób.