Maduro, który spotkał się poprzedniego dnia z prezydentem Władimirem Putinem, wyjaśnił, że podpisane umowy gwarantują "dokonanie inwestycji na ponad 5 mld dolarów w celu zwiększenia w przedsiębiorstwach joint venture z udziałem naszych rosyjskich wspólników produkcji przemysłu naftowego do prawie miliona baryłek".

Do tego dochodzi przewidziana w podpisanej umowie kwota "ponad 1 mld dolarów na produkcję górnicza" - powiedział Maduro, zaznaczając, że "chodzi głównie o złoto".

Wkrótce do Wenezueli - jak poinformował jej prezydent - przybędzie grupa ekspertów i przedsiębiorców rosyjskich, aby zbadać możliwości inwestowania w tym kraju w wydobycie diamentów.

Dotkliwym brakom w zaopatrzeniu wenezuelskiego rynku w podstawowe artykuły żywnościowe ma częściowo zaradzić dostawa 600 tys. ton zboża z Rosji, która - jak oświadczył Maduro - pokryje potrzeby rynku w roku 2019.

"Jest to niezmiernie ważna sprawa" - powiedział, dodając: "pamiętają państwo wojnę chlebową, którą wydali nam przed dwoma laty, jak to już czynili wobec innych krajów ogarniętych procesami rewolucyjnymi, aby je zdestabilizować".

Media rosyjskie poinformowały o spotkaniu wenezuelskiego ministra obrony, generała Vladimira Padrino Lopeza z jego rosyjskim kolegą Sergiejem Szojgu. Gość z Wenezueli oświadczył, że Caracas jest zainteresowane modernizacją swego sprzętu wojskowego.

Rosja, jak z kolei oświadczył Szojgu, jest zainteresowana dalszym korzystaniem przez jej lotnictwo wojskowe i okręty wojenne z wenezuelskich lotnisk i portów w tej części Karaibów.

Maduro, który określił sojusz z Rosja jako "integralny, energetyczny, obejmujący sferę zaopatrzenia w żywność, handlowy, dotyczący telekomunikacji i zbrojeniowy", przekazał, że w marcu ponownie zbierze się w Moskwie komisja mieszana wenezuelsko-rosyjska.

Agencja AFP w swej relacji z rozmów Maduro w Moskwie, które odbyły się w rezydencji prezydenta Rosji w Nowo-Ogariewie pod Moskwa, podkreślała, że Putin rozpoczynając w środę spotkanie z prezydentem Wenezueli wyraził poparcie dla "wysiłków mających na celu harmonizację jego stosunków z opozycją". (PAP)