Chodzi o aresztowanych na początku grudnia 2018 roku byłego kanadyjskiego dyplomatę Michaela Kovriga, obecnie eksperta think tanku International Crisis Group, oraz oraz Michaela Spavora, konsultanta mieszkającego w Liaoning.

"Bez wątpienia ci dwaj kanadyjscy obywatele w Chinach złamali prawo i regulacje naszego kraju i obecnie zgodnie z procedurami toczy się wobec nich śledztwo" - powiedział prokurator. Nie wyjaśnił, kiedy można spodziewać się postawienia im zarzutów; nie podał również szczegółów zarzucanych im czynów.

Do zatrzymania mężczyzn doszło wkrótce po tym, jak Pekin groził Ottawie "poważnymi konsekwencjami" w związku z aresztowaniem w Vancouver, na wniosek władz USA, dyrektor finansowej firmy Huawei, Meng Wanzhou. Choć Ottawa kilkakrotnie podkreślała, że nie widzi wyraźnego związku między sprawą Meng a zatrzymaniem Kanadyjczyków, przebywający w Pekinie zachodni dyplomaci i byli dyplomaci kanadyjscy mówią, że nie mają żadnych wątpliwości, że obie sprawy są powiązane.

Kanadyjski rząd żądał od władz Chin "natychmiastowego uwolnienia" Kanadyjczyków i nazwał ich zatrzymanie "arbitralnym". O ich uwolnienie apelowały również Stany Zjednoczone.

Dyrektor finansowa Huawei została zatrzymana 1 grudnia na lotnisku w Vancouver. USA podejrzewają ją o oszustwa w związku z łamaniem amerykańskich sankcji nałożonych na Iran. Obecnie Meng – zwolniona z aresztu za kaucją – oczekuje na wynik postępowania w sprawie ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie grozi jej wieloletnie więzienie. (PAP)

ulb/ ap/