Szijjarto oświadczył, że w 2018 r. na Węgry przyciągnięto 98 wielkich inwestycji o łącznej wartości 1380 mld ft (4,3 mld euro), na które rząd udzielił bezzwrotnego wsparcia wysokości 135 mld ft (419 mln euro). Podkreślił, że dzięki tym inwestycjom powstały 17 024 nowe miejsca pracy.

Według ministra inwestycje przyczyniły się do tego, że Węgry osiągnęły trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem niskiego bezrobocia. Według najnowszych danych wynosi ono 3,6 proc.

Szijjarto powiedział, że najwięcej zainwestował kapitał niemiecki - na Niemcy przypada aż 28 wielkich inwestycji i mają one wartość 620 mld ft (1,9 mld euro). Po 15 dużych inwestycji przypada na Stany Zjednoczone oraz na przedsiębiorców węgierskich.

Inwestycje napływały przede wszystkim do branży motoryzacyjnej - to na tę gałąź gospodarki przypada 36 wielkich inwestycji o łącznej wartości 851 mld ft (2,6 mld euro). Drugie miejsce zajęły branża usługowa i elektroniczna, które przyciągnęły po 10 dużych inwestycji.

Minister ocenił, że za sukces rządowej polityki otwarcia na Wschód można uznać to, iż w zeszłym roku zrealizowano 17 inwestycji z Korei Południowej, Indii, Japonii i Chin.

Szijjarto podkreślił też, że w zeszłym roku kolejny rok z rzędu wzrósł węgierski eksport, według danych za pierwszych 10 miesięcy o 7,6 proc., i można się spodziewać, że w całym roku przekroczy 100 mld euro.

Wśród rozpoczętych w zeszłym roku dużych inwestycji była m.in. rozbudowa ośrodka rozwojowego niemieckiego koncernu Bosch w Budapeszcie kosztem prawie 38 mld ft (116 mln euro).

Zapowiedziano też m.in., że południowokoreański koncern Doosan zrealizuje w Tatabanya na północy Węgier inwestycję motoryzacyjną wartości 32 mld ft (99,5 mln euro). Będzie to nowy zakład produkujący – jako jedyny w Europie – folię miedzianą do akumulatorów wykorzystywanych w samochodach elektrycznych.

Ponadto ogłoszono, że japoński producent opon samochodowych Bridgestone zrealizuje na Węgrzech nową inwestycję wartości 9,2 mld ft (28 mln euro), a amerykański producent soczewek kontaktowych CooperVision powiększy swój zakład w Gyal pod Budapesztem, inwestując w ten cel ponad 8 mld ft (25,6 mln euro).

>>> Czytaj też: Autostradę z Łodzi do Warszawy skończą poszerzać za 5 lub 6 lat. A co z wielką obwodnicą stolicy?