„Rozmowa telefoniczna odbędzie się na prośbę premier May. Nie potrafię powiedzieć, na ile ta rozmowa będzie rozstrzygająca, a na ile nie” – powiedział Schinas na konferencji prasowej w Brukseli.

Rzeczniczka May poinformowała w piątek, że brytyjska premier odbędzie również tego dnia serię spotkań z niektórymi ze swych ministrów, aby omówić postępy w sprawie brexitu po tym, jak "porozumienie rozwodowe" zostało odrzucone przez parlament.

W czwartek May rozmawiała przez telefon z niemiecką kanclerz Angelą Merkel i holenderskim premierem Markiem Ruttem, a w weekend odbędzie kolejne rozmowy z przywódcami UE.

Izba Gmin zagłosowała we wtorek wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji głosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia.

W razie braku większości dla umowy proponowanej przez May lub jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania Wielka Brytania, na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu UE, automatycznie opuści UE bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

Wśród możliwych scenariuszy wyjścia z impasu są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatu lub nawet wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)