Czaputowicz podkreślił w czwartek podczas spotkania z polskimi dziennikarzami w Davos, że w trakcie swoich spotkań dwustronnych w ramach Światowego Forum Ekonomicznego m.in. "pyta i informuje o stanie przygotowań" do konferencji bliskowschodniej, która w połowie lutego odbędzie się w Warszawie.

"Te przygotowania biegną zgodnie z planem. Wyjaśniam wszystkie wątpliwości. Dochodzą do nas sygnały, że wielu zaproszonych ministrów spraw zagranicznych pozytywnie odpowie na to zaproszenie, wspólne Polski i Stanów Zjednoczonych" - powiedział.

W połowie stycznia amerykański Departament Stanu i polskie MSZ poinformowały, że w dniach 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja ministerialna w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Teheran uznał udział Polski w organizacji konferencji za akt wrogości; tamtejsze MSZ wezwało charge d'affaires Ambasady RP, aby zaprotestować przeciw tej konferencji. Jak podało polskie MSZ, polski dyplomata przedstawił irańskiemu resortowi spraw zagranicznych założenia planowanej konferencji.

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas nie zdecydował jeszcze, czy weźmie udział w konferencji na temat Bliskiego Wschodu w Warszawie - poinformowała w czwartek agencja dpa. Niemiecki minister w Waszyngtonie rozmawiał z sekretarzem stanu Mike'em Pompeo przede wszystkim o planowanym wycofaniu się USA z układu rozbrojeniowego INF; przekonywał go, by Amerykanie nie wycofywali się z traktatu.

Pod koniec ubiegłego tygodnia rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz poinformowała, że w dniach konferencji bliskowschodniej w Warszawie Federica Mogherini będzie przebywała z wcześniej zaplanowaną oficjalną wizytą w Afryce. W niedawnym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" szef polskiego MSZ przekazał, że w konferencji nie weźmie też udziału Rosja.

Czaputowicz powiedział, że podczas dwudniowego pobytu na Światowym Forum Ekonomicznym weźmie udział w dwóch panelach dyskusyjnych, odbędzie też kilka spotkań dwustronnych.

"Pierwszy panel na temat stosunków transatlantyckich obędzie się dzisiaj po południu. Razem ze mną w panelu będzie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, minister obrony Niemiec (Ursula von der Leyen), a także były sekretarz stanu USA John Kerry" - powiedział. Jak dodał, w czasie tej debaty będzie chciał podkreślić znaczenie stosunków transatlantyckich dla Polski, dla polskiego bezpieczeństwa.

Czaputowicz był pytany w tym kontekście, jak na relacje transatlantyckie wpłynie rezygnacja ze stanowiska asystenta sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Wessa Mitchella. Polityk poinformował o tym w środę. Ten znany zwolennik NATO formalnie opuści zajmowane stanowisko w połowie lutego.

"Tak, mamy tę informację. Nie komentujemy decyzji personalnych związanych z dyplomacją, podejmowanych w innych państwach" - powiedział minister spraw zagranicznych. Podkreślił, że "współpraca z Wessem Mitchellem układała się bardzo dobrze; był on przyjacielem Polski, regionu, doprowadził do zbliżenia stosunków między Polską a Stanami Zjednoczonymi".

Czaputowicz wyraził przekonanie, że wiedza i doświadczenie Mitchella i jego praca na rzecz przyjaźni, budowy więzów miedzy Polską a Stanami Zjednoczonymi będzie w przyszłości wykorzystana.

Minister poinformował, że w piątek weźmie udział w panelu dotyczącym Bałkanów Zachodnich, w którym głos zabiorą też liderzy krajów tego regionu. Przypomniał, że Polska uczestniczy w tzw. procesie berlińskim, obecnie pełni w nim prezydencję.

Proces berliński to zapoczątkowana w 2014 roku inicjatywa UE, która ma służyć wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii - z Unią Europejską, a także wzmocnieniu współpracy regionalnej w rozwoju gospodarczym i rozbudowie infrastruktury. W inicjatywie bierze udział osiem państw UE: Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Słowenia, Chorwacja, Wielka Brytania oraz - od 2018 roku - Polska.

"Jesteśmy w procesie Berlińskim; przygotowujemy szczyt i chcemy wspierać te państwa w ich dążeniach do członkostwa w UE. To będzie moim celem - przedstawienie polskiego planu" - mówił Czaputowicz. Szczyt procesu berlińskiego odbędzie się w lipcu w Poznaniu.

Czaputowicz poinformował, że w czwartek spotkał się w Davos z minister spraw zagranicznych Kanady Chrystią Freeland, a także szefem MSZ Ukrainy Pawło Klimkinem. "Omówiliśmy stan stosunków dwustronnych" - powiedział. Zaznaczył, że jeszcze w środę spotka się z szefami MSZ Jordanii i Mołdawii, a w piątek z wicepremier Ukrainy Iwanną Kłympusz Cyncadze.

Z Davos Marzena Kozłowska (PAP)