Pracownicy ambasad, którzy pozostali w obu krajach są tylko upoważnieni do prowadzenia działalności wewnątrz budynków dawnych ambasad w w/w okresie. Jeśli termin 30 dni nie zostanie utrzymany, USA i Wenezuela wycofają pozostałych pracowników ambasad - podał Reuters.

Jak podało EFE, rząd Wenezueli poinformował w sobotę, że "w dniu wczorajszym, 25 stycznia, w oznaczonym terminie, wycofano personel amerykańskiej misji dyplomatycznej w Caracas. Tym samym personel misji dyplomatycznej Wenezueli w Waszyngtonie rozpoczął w dniu dzisiejszym powrót do Caracas".

Reklama

Informacja ta została podana w kilka minut po tym, jak prezydent Nicolas Maduro powiedział, że "dzisiaj wyjechała ostatnia grupa" amerykańskich decydentów dyplomatycznych w Caracas.

Wcześniej w środę Maduro wydał nakaz wyjazdu amerykańskich dyplomatów z Wenezueli tuż po zerwaniu stosunków dyplomatycznych z USA dając 72 godziny amerykańskim dyplomatom na opuszczenie jego kraju.

"Biura interesów", których powstanie będzie negocjowane, będą służyły, aby "zajmować się procedurami związanymi z migracją i innymi kwestiami bilateralnymi ściśle przestrzegając prawa międzynarodowego w przypadkach zerwania stosunków między krajami".

Maduro powiedział w sobotę, że taki model działał "przez lata" w stosunkach między Kubą a Stanami Zjednoczonymi i określił go mianem "prawdziwej dyplomacji".

Wenezuela oświadczyła, że na osiągniecie takiego porozumienia przyjęto termin 30 dni. (PAP)