Przywódca Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) w wystąpieniu podczas madryckiego kongresu PES podkreślił, że UE potrzebuje przejrzystych zasad w kwestii handlu bronią. Dodał, że przestrzeganie zakazu dostarczania uzbrojenia do państw objętych europejskim zakazem powinno być “obowiązkowe” i “dotyczyć wszystkich członków UE”.

Premier Hiszpanii powiedział, że kierownictwo europejskich socjalistów zatwierdziło już propozycję stworzenia listy państw objętych embargiem na dostawy broni z UE i punkt ten znajdzie się w programie PES przed zaplanowanymi na 26 maja wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W ocenie Sancheza wraz z listą konieczne będzie opracowanie “mechanizmów rekompensowania” strat dostawcom broni w związku z embargiem.

Reklama

“UE potrzebuje strategicznej autonomii w dziedzinie obrony, aby stać się prawdziwym aktorem światowej polityki, niezależnym i wpływowym. Ta autonomia jest niezbędna również do obrony wartości oraz interesów unijnych” - podkreślił Sanchez.

Premier Hiszpanii potwierdził, że PSOE opowiada się za stworzeniem w dłuższej perspektywie europejskiej armii. Zaznaczył zarazem, że konieczne będzie, aby “demokratyczną kontrolę nad jej działalnością sprawował Parlament Europejski”.

W ocenie komentatorów propozycja Sancheza w sprawie listy państw objętych zakazem dostaw broni jest próbą usprawiedliwiania jego decyzji z września 2018 r., kiedy socjalistyczny rząd zatwierdził dostawę 400 bomb dla Arabii Saudyjskiej, która jest zaangażowana w wojnę w Jemenie.

Sanchez, naciskany jesienią przez opozycję w Kongresie Deputowanych aby odstąpić od realizacji dostawy bomb dla reżimu w Rijadzie, wezwał wówczas hiszpańskich polityków do “dalekowzrocznego myślenia dla dobra kraju”. Wskazał, że ewentualne zerwanie współpracy zbrojeniowej z Saudyjczykami mogłoby doprowadzić do zwolnień w stoczniach w prowincji Kadyks. Zakłady te realizują zamówienie na pięć okrętów dla Arabii Saudyjskiej, szacowane na 1,8 mld euro.

Arabia Saudyjska jest największym spoza NATO nabywcą hiszpańskiej broni. Jednym z najlepszych lat był rok 2017, kiedy Madryt otrzymał od Rijadu 270 mln euro za sprzęt wojskowy. Największą jego część stanowiło uzbrojenie dla saudyjskich sił powietrznych, głównie śmigłowce i drony za prawie 100 mln euro.