Berliński dziennik "Tagesspiegel" pisze we wtorek, że wybór Manfreda Webera (CSU) na przewodniczącego Komisji Europejskiej może zależeć od tego, czy partia Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana zostanie wykluczona z Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

"Weber, który po wyborach do Parlamentu Europejskiego chce zająć miejsce Jean-Claude'a Junckera na stanowisku szefa KE, musi skonfrontować się z lawiną żądań dotyczących jednej osoby: Viktora Orbana, kontrowersyjnego szefa węgierskiego rządu" - pisze we wtorek lewicowo-liberalny dziennik.

"Polityczni przeciwnicy Webera domagają się, by usunął on węgierską partię rządzącą z EPL. Sytuację komplikuje fakt, że takie głosy słychać również z jego własnego obozu politycznego" - dodaje gazeta.

"Tagesspiegel" przypomina, że oburzenie innych członków EPL wywołała kampania węgierskiego rządu. W zeszłym tygodniu w jej ramach rozwieszano plakaty z podobiznami Junckera i amerykańskiego finansisty George’a Sorosa, któremu władze Węgier zarzucają działania na rzecz sprowadzenia do Europy milionów migrantów.

Zdaniem "Tagesspiegla" Weber znalazł się między młotem a kowadłem. Z jednej strony będzie on prawdopodobnie potrzebował poparcia europosłów Fideszu. Z drugiej - musi się także liczyć z przeciwnikami, jak chociażby deputowanymi niemieckich Zielonych, którzy już zapowiedzieli, że nie poprą Webera, jeśli będzie zabiegał o głosy z ugrupowań "prawicowo-populistycznych". Przedwyborcze prognozy wskazują na to, że Zieloni mogą stać się języczkiem u wagi.

Reklama

Weber stawia na razie na taktykę deeskalacji i udzielił upomnienia Orbanowi. "Oczekujemy od niego, że będzie się zachowywał solidarnie w ramach EPL" - powiedział bawarski chadek w rozmowie z "Tagesspieglem".

Dziennik wskazuje jednak, że Orban to nie jedyny i wcale nie największy problem Webera w drodze do objęcia kierownictwa w KE. Również prezydent Francji Emmanuel Macron nie jest jego entuzjastą, jako ewentualnego szefa Komisji Europejskiej.

>>> Czytaj też: Dlaczego Włochy, jako jedyny kraj strefy euro, wpadły w recesję? To przypadek bez precedensu