Warszawa, 05.03.2019 (ISBnews/ CMC Markets) - Po najnowszych doniesieniach z Chin, na rynek napłynie dziś wiele cennych wskazówek dla inwestorów, w postaci publikacji danych z gospodarek UE. Kupujący akcje na GPW powinni też zwrócić uwagę na notowania złotego.
Dziś w nocy sporo działo się w Azji i te wydarzenia mogą wpływać na pierwszą część sesji w Europie. Przede wszystkim Chiny opublikowały wynik ankiety Caixin dotyczącej usług. Nastroje w tym sektorze nadal się pogarszają i zamiast spodziewanych 53,5 odczyt wyniósł 51,1, czyli okazał się być najbardziej pesymistyczny od października. Obecne prognozy rządowe mówią o wzrośnie chińskiego PKB w tym roku w tempie 6-6,5%. Oznaczałoby to kolejny spadek dynamiki w stosunku do poprzedniego roku. Władze planują jednak pakiety stymulujące gospodarkę, w tym obniżkę podatków, większe wydatki na infrastrukturę i akcję pożyczkową dla małych firm. Być może nadzieja na ich pozytywne efekty sprawiły, że rynki nie przestraszyły się słabego odczytu ankiety Caixin.
Tymczasem WIG20 pozostaje relatywnie słaby. Podczas gdy niemiecki DAX był w stanie ustanowić nowe maksima obecnego trendu wzrostowego (odbicia od lokalnego dna), indeks polskich akcji blue chips szedł w bok lub wręcz lekko spadał. Od 8 lutego WIG20 pozostaje w trendzie horyzontalnym, ale podczas tak dobrej kondycji giełd zagranicznych jest to niewielkie pocieszenia dla obozu „byków". W lutym wyznaczony został wąski zakres notowań między 2313 pkt. a 2380 pkt. Rynek czeka teraz na wybicie w górę lub w dół, które może wskazać kierunek notowań WIG20 w najbliższych tygodniach.
Dziś wskazówek inwestorom na GPW mogą dostarczyć notowania PLN. W marcu indeks złotego dotarł do ważnego oporu, a następnie zaczął tracić. Jeżeli odwrócenie nastrojów było tylko chwilowe, rozpoczęte w lutym spadki na złotym mogą być kontynuowane. Taki rozwój wydarzeń nie byłby dobry dla warszawskiego parkietu, który ostatnio jest wrażliwy na słabość PLN. Od dwóch dni złoty jest znowu słabszy i dziś warto obserwować jego zachowanie.
Notowania na GPW mogą być też pod wpływem odczytów makroekonomicznych z zagranicy, szczególnie tych z krajów UE. Główne kraje europejskie opublikują dzisiaj przed południem dane PMI w sektorze usług, poznamy też odczyt dla całej Unii. Podczas gdy Hiszpania i Niemcy mają według oczekiwań wskazać odczyty powyżej poziomu 50 pkt., dla Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii oczekuje się wartości poniżej 50 pkt. Generalnie w Strefie euro utrzymują się słabe nastroje i dotyczy to również sektora inwestycyjnego. Z kolei po południu napłyną dane z USA. O godz. 16:00 poznamy wskaźnik ISM za luty, gdzie rynek spodziewa się wzrostu w stosunku do wartości ze stycznia.
Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets
(ISBnews/ CMC Markets)