"Inteligentna stacja ładowania pojazdów znajdzie bardzo szerokie zastosowanie w codziennym życiu zawodowym i prywatnym. Prostota we wdrożeniu i modularność systemu spowodują, że już niedługo system ten mieszkańcy spotkają w domkach jednorodzinnych, nowo powstałych osiedlach mieszkaniowych, parkingach hotelowych, biurowcach i apartamentowcach" - wskazuje APA Group.

Stacja, której oficjalne otwarcie zaplanowano na czwartek, powstała na terenie gliwickiego tzw. showroomu technologicznego APA Black House (ang. Czarny dom). To budynek o kilkunastu pomieszczeniach naszpikowanych czujnikami, automatyką i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Jego twórcy przekonują, że jest to pierwszy w Polsce, tworzony od podstaw, w pełni funkcjonalny "dom inteligentny". Budynek ma dostosowywać się do trendów technologicznych, rozpoznawać swoich gości i pokazywać praktyczny wymiar technologii.

"Pokazujemy ludziom technologie, które ułatwiają codzienne życie. Budowa +Czarnego domu+ nigdy nie zostanie skończona, ma bowiem nadążać za technologią, dostosowywać się do aktualnych trendów i ponad wszystko wchodzić w interakcję z użytkownikiem. Kolejnym krokiem, który robimy, jest stworzenie stacji ładowania pojazdów i przybliżenie mieszkańcom Śląska idei elektromobilności - wyjaśnia twórca i prezes APA Group Artur Pollak.

Gliwicka stacja Elvi to inicjatywa podjęta wspólnie z firmą Immari - producentem urządzeń z obszaru elektromobilności, świadczącym również usługi w zakresie projektowania, montażu oraz serwisu stacji ładujących. Stacja jest sprzężona ze stworzonym przez inżynierów APA inteligentną platformą optymalizacji energii i zarządzania (iPOE).

System analizuje pod względem technicznym wybrany punkt (może to być budynek, fabryka, stacja ładująca), zbiera kompleksowe dane na temat zużycia prądu i gromadzi je w chmurze internetowej. Po stosownej analizie wskazuje słabe punkty w zarządzaniu energią i optymalizowaniu kosztów. Już po pierwszej analizie oszczędności na fakturach za prąd mogą sięgnąć nawet 30 proc. - oceniają autorzy tego rozwiązania.

Ładowarki Elvi są kompatybilne z każdym samochodem elektrycznym, łatwe w montażu i modernizacji dzięki modułowej budowie.

Podczas czwartkowego otwarcia stacji zaplanowano m.in. prezentacje i dyskusje - będzie można np. dowiedzieć się, jak właściwe zarządzanie energią może poprawić jakość życia mieszkańców. „Mądre zarządzanie prądem działa w ten sposób, aby go używać tylko tam i tylko w tym momencie, w którym realnie jest potrzebny" - wskazał Adam Moszyński z APA Group.

"Dla pojedynczej osoby pozostawienie ładowarki w gniazdku nie zwiększy znacząco rachunku, jednak patrząc w skali makro, 100 tys. ludzi - wygeneruje olbrzymią i niepotrzebną stratę. W sferze biznesowej złe zarządzanie energią przez zakład produkcyjny może spowodować dodatkowe wycięcie 5 tys. hektarów lasu" - dodał.

Działająca od ponad 15 lat APA Group specjalizuje się w inteligentnej automatyce przemysłowej oraz systemach zarządzania budynkami. Wśród jej klientów są m.in. Volkswagen, Eisenmann, FCA, Opel, 3M, MAN, Lila Logistik, Asi Group, Budizol, DB Schenker oraz Tesla. Firma współpracuje m.in. z politechnikami: śląską i częstochowską, a także z Wyższą Szkołą Bankową.(PAP)

autor: Marek Błoński