"UE powinna wspierać demokrację i praworządność w krajach członkowskich w każdej sytuacji. Wolne, pluralistyczne media w Europie nie powinny być zagrożone tylko dlatego, że nie wspierają urzędującej władzy" - w ten sposób ugrupowanie Biedronia uzasadnia swój postulat dotyczący stworzenia Europejskiego Funduszu Wolnych Mediów.

Zgodnie z tą propozycją media lokalne i ogólnokrajowe, które w swojej działalności "promują demokrację i patrzą władzy na ręce", mogłyby ubiegać się o środki z Unii w postaci grantów. Wiosna zastrzega jednocześnie, że instytucje UE nie mogłyby w żaden sposób wpływać na treści tworzone przez wspierane przez siebie media - tak, by pozostały one "w pełni niezależne" i zdolne do kontrolowania władzy "na każdym szczeblu".

Wśród postulatów programowych, które Biedroń ma zaprezentować podczas czwartkowej konwencji swojej formacji, ma znaleźć się również - zapowiadany już podczas marcowej konwencji Wiosny - europejski program walki z rakiem.

Szczegóły propozycji, które widziała PAP, przewidują m.in. ujednolicenie standardów i dostępności badań profilaktycznych, dzięki którym zwiększy się wykrywalność raka na wczesnym etapie, zapewnienie równego dostępu dla wszystkich Europejczyków do leków i terapii dla chorych oraz utworzenie specjalnego funduszu, z którego środki miałyby być przeznaczane na zakup "najnowocześniejszego sprzętu medycznego".

Elementami programu antyrakowego - według propozycji Wiosny - miałyby być ponadto wprowadzenie edukacji zdrowotnej od szkoły podstawowej, koordynacja i dofinansowanie badań nad lekami i kuracjami dla wszystkich krajów UE oraz wypracowanie nowych standardów rehabilitacji, które gwarantowałyby pacjentom "szybki powrót do pełnej sprawności".

Jednocześnie partia Biedronia chce wprowadzenia dyrektywy, która zagwarantuje obywatelom państw UE dostęp do lekarza specjalisty w nie więcej niż 30 dni.

Częścią europejskiego programu zdrowotnego Wiosny są też plany mające na celu obniżenie cen leków. Według dokumentu, do którego dotarła PAP, cel ten miałby zostać zrealizowany poprzez stworzenie listy leków kluczowych, które musiałyby być "tak samo dostępne we wszystkich państwach członkowskich" i których ceny miałyby być negocjowane przez Europejską Agencję Leków.

Inną z propozycji formacji Biedronia na eurowybory jest poszerzenie unijnego programu Erasmus. Wiosna chce, by oprócz dotychczasowej wymiany studenckiej rozwijany był także program staży dla młodych pracujących, którzy - do ukończenia 30. roku życia - mogliby "wyjechać na kilka miesięcy, by zdobyć doświadczenie w swojej branży w innych państwach członkowskich UE". Ponadto - zgodnie z zapowiedziami ugrupowania - wprowadzony miałby zostać program "Erasmus junior" dedykowany uczniom szkół średnich.

Kolejną z propozycji zaprezentowanych podczas popołudniowej konwencji Wiosny ma być wspólna polityka wizowa UE wobec całego świata - rozwiązanie, które ma spowodować, że każdy paszport z wewnątrz Unii będzie musiał być tak samo respektowany. W efekcie - jak przekonuje Wiosna - Polki i Polacy "mogliby jeździć bez wizy do tych samych krajów, co Niemcy, Brytyjczycy i Francuzi - w tym do Stanów Zjednoczonych". Docelowo program partii przewiduje wprowadzenie jednolitego paszportu europejskiego, który w 2022 r. miałby zastąpić paszporty krajowe.

Poza Biedroniem na czwartkowej konwencji wystąpić ma też m.in. była opozycjonistka z okresu PRL i minister w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Barbara Labuda, która - według informacji PAP - zgodziła się objąć funkcję szefowej komitetu poparcia partii Biedronia.

Już wcześniej, podczas marcowej konwencji, lider Wiosny zapowiedział, że celem jego partii będzie m.in. zapewnienie Polkom i Polakom wynagrodzenia "na godnym, europejskim poziomie", czystego powietrza, godnych emerytur, europejskiej edukacji i sprawnej opieki zdrowotnej w całej Unii.

W ostatnich dniach Wiosna zaprezentowała swoje listy wyborcze do europarlamentu. Wśród kandydatów tego ugrupowania znajdą się m.in. Biedroń i jego partner życiowy Krzysztof Śmiszek, posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus i sekretarz generalna tej partii Anna Skiba, legendarny działacz Solidarności Zbigniew Bujak, wywodzący się ze środowiska Krytyki Politycznej socjolog Maciej Gdula, była wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, prawniczka Monika Płatek, była zastępczyni RPO Sylwia Spurek, sekretarz generalny Wiosny Krzysztof Gawkowski, aktor Olgierd Łukaszewicz oraz liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart.

Szefem sztabu wyborczego ugrupowania jest wiceprezes Wiosny Marcin Anaszewicz, pełnomocniczką wyborczą wiceprezeska Gabriela Morawska-Stanecka, a pełnomocniczką finansową - skarbniczka ugrupowania Monika Gotlibowska.

Większość sondaży wskazuje, że Wiosna może liczyć na trzeci, po PiS i Koalicji Europejskiej, wynik w majowych eurowyborach.(PAP)

autor: Marceli Sommer