Ich proces prowadzony jest od 12 lutego przed Sądem Najwyższym w Madrycie.

W piśmie skierowanym do władz głównego katalońskiego kanału telewizyjnego TV3 sędziowie JEC poinformowali, że używanie przed zaplanowanymi w Hiszpanii na 28 kwietnia wyborami parlamentarnymi zwrotu “więźniowie polityczni” może służyć fałszowaniu rzeczywistości.

Sędziowie komisji wyborczej zagrozili też, że będą kierować przeciwko władzom TV3 pozwy, jeśli w emitowanych przez stację programach sądzonych przed SN polityków z Katalonii będzie się określać mianem “więźniów politycznych”.

Decyzja sędziów jest wynikiem skargi złożonej do JEC przez centroprawicową Partię Ludową (PP). Ugrupowanie to zaprotestowało po jednym z programów publicystycznych, w którym na telewizyjnym pasku pojawił się hasztag zatytułowany “więźniowie polityczni”.

Nakaz JEC jest kolejną w Katalonii interwencją hiszpańskiej komisji wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. W marcu dwukrotnie wzywała ona premiera regionu Quima Torrę do zdjęcia z publicznych budynków symboli separatystycznych, głównie żółtych wstążek będących symbolem solidarności z osadzonymi katalońskimi politykami.

27 marca rząd Torry zaskarżył do prokuratury Państwową Komisję Wyborczą, zarzucając jej przekroczenie swoich uprawnień, a nakaz usunięcia symboli separatystów nazwał “represjami” oraz “prześladowaniem politycznym”.

Kilka dni wcześniej prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie odmowy wypełnienia przez premiera Katalonii polecenia JEC. Wcześniej zawiadomienie w sprawie popełnienia przestępstwa w związku z symbolami separatystów złożyła do wymiaru ścigania partia Ciudadanos.

Choć Torra ostatecznie polecił katalońskim urzędnikom tymczasowo usunąć symbole separatystów, sam zawiesił na budynku rządu transparent sugerujący, że Madryt próbuje ograniczać wolność wypowiedzi.

Zarówno Torra, jak i inni katalońscy separatyści systematycznie nazywają dziewięciu osadzonych od listopada 2017 r. polityków z regionu “więźniami politycznymi”. 12 lutego przed Sądem Najwyższym rozpoczął się ich proces, a także trzech innych separatystycznych polityków pozostających na wolności.

Stawiane oskarżonym zarzuty dotyczą rebelii, buntu, nieposłuszeństwa oraz malwersacji środków publicznych w związku z organizacją plebiscytu niepodległościowego z 1 października 2017 r., nieuznawanego przez Madryt. Najwyższą karę może otrzymać były wicepremier Katalonii Oriol Junqueras, któremu grozi do 27 lat więzienia.

Marcin Zatyka (PAP)