Dekret w tej sprawie Zełenski wydał w poniedziałek. „Być wybraną spośród 4 tysięcy kandydatów to ogromny sukces. Bycie rzecznikiem prezydenta Ukrainy jest także wielkim honorem i odpowiedzialnością. Będziemy działać z możliwie największą otwartością” – napisała Mendel na swoim facebookowym profilu.

Zełenski ogłosił konkurs na swojego rzecznika 1 maja. "Jeśli znasz co najmniej trzy języki – ukraiński i angielski są obowiązkowe – jeśli masz jakieś doświadczenie w pracy w dziennikarstwie czy sferze publicznej, jeśli gotów jesteś do pracy 24/7, wyślij swoje CV pod adres, który pojawi się pod pierwszym komentarzem do tego wideo. I zaczniemy robić to razem" – zachęcał w nagraniu opublikowanym w sieciach społecznościowych.

32-letnia Mendel urodziła się w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Ukończyła kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki i jest doktorem nauk filologicznych.

Mendel pracowała jako dziennikarka kilku ukraińskich stacji telewizyjnych i była przedstawicielką dziennika The New York Times na Ukrainie. Pisała m.in. dla polskiego dwumiesięcznika New Eastern Europe (Nowa Europa Wschodnia), World Affairs Journal i Spiegel Online. Ukończyła m.in. Warszawską Letnią Akademię Euroatlantycką .

Wołodymyr Zełenski, showman i producent telewizyjny wygrał w kwietniu drugą turę wyborów prezydenckich na Ukrainie, uzyskując ponad 73 proc. poparcia.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)