Madrycki dziennik “El Pais” szacuje we wtorek, że od połowy maja zbiegło z Wenezueli, ukryło się w zagranicznych placówkach dyplomatycznych lub zostało uwięzionych 22 członków parlamentu tego kraju.

Według gazety mimo prowadzonych przez wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro negocjacji w sprawie zakończenia kryzysu jego reżim prześladuje opozycjonistów.

W gronie politycznych oponentów Maduro, którzy zbiegli w ostatnich dniach z Wenezueli, "El Pais" wymienił m.in. Richarda Blanco, Jose Guerrę, Lilianę Hernandez o Tomasa Guanipę.

"Po ucieczce z kraju do ich domów wkroczyły służby bezpieczeństwa podległe Maduro" - pisze "El Pais", przypominając, że od maja w Norwegii reżim z Caracas prowadzi rozmowy z wenezuelską opozycją w sprawie zażegnania kryzysu w Wenezueli.

Hiszpańska gazeta wskazuje, że mimo spodziewanej w Wenezueli wizyty Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Michelle Bachelet, służby bezpieczeństwa kontynuują prześladowania opozycjonistów, próbując "zdusić ośrodki sprzeciwu" wobec Maduro.

Reklama

Madrycki dziennik podał, że w ostatnich tygodniach niektórzy politycy wenezuelskiej opozycji schronili się na terenie placówek dyplomatycznych w Caracas, m.in. włoskiej i hiszpańskiej.

Według szacunków "El Pais" 22 parlamentarzystów, którzy od połowy maja zbiegli z kraju, schronili się w ambasadach lub zostali uwięzieni, wchodzi w skład grupy 70 wenezuelskich polityków zmuszonych do wycofania z życia politycznego przez reżim Maduro.

Od stycznia, odkąd Maduro, którego ponowny wybór w głosowaniu opozycja uznała za nielegalny, został zaprzysiężony na nową sześcioletnią kadencję prezydencką, Wenezuela znajduje się w stanie dwuwładzy i narastającego konfliktu politycznego.

30 kwietnia 2019 r. samozwańczy prezydent Juan Guaido oświadczył, że rozpoczęła się "końcowa faza" jego planu odsunięcia od władzy Maduro. Wezwał też Wenezuelczyków i armię do poparcia go, aby zakończyć "uzurpację" Maduro. Ostatecznie jednak próba przejęcia władzy przez opozycję nie przyniosła rezultatu.