Po raz pierwszy od czasów rewolucji przemysłowej Wielka Brytania wytworzy w tym roku więcej prądu z niskowęglowych źródeł energii niż z paliw kopalnych.

W pierwszych pięciu miesiącach 2019 r. elektrownie wiatrowe, słoneczne, wodne i jądrowe dostarczyły 48 proc. energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii, poinformował operator sieci National Grid Plc. Udział węgla w produkcji energii, który dekadę temu stanowił ponad 30 proc. mieszanki energetycznej, pod koniec maja stanowił zaledwie 2,5 proc.

Do 2025 roku kraj chce odejść od spalania węgla w celach energetycznych.

„Jest absolutnie możliwe, że osiągniemy zerowy poziom emisji dwutlenku węgla dla systemu zasilania”, powiedział w wywiadzie John Pettigrew, dyrektor generalny National Grid. Ponieważ koszt technologii wiatrowej i baterii nadal spada, operator systemu z Wielkiej Brytanii twierdzi, że będzie gotowy do osiągnięcia celów wyznaczonych przez rząd.

W ramach programu odchodzenia od węgla jako źródła energii, Brytyjczycy zainstalowali więcej morskich turbin wiatrowych niż jakikolwiek inny kraj. Jak dotąd w tym roku kraj zdołał zasilać system energetyczny bez spalania węgla przez około 1900 godzin, co odpowiada 80 dniom. Rekordowy okres bez najbrudniejszego paliwa kopalnego trwał 18 pełnych dni.

Według danych Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej, w tym roku przekroczono już całkowitą liczbę godzin wolnych od węgla w całym 2018 roku. Dzięki temu 5 milionów ton dwutlenku węgla nie dostało się do atmosfery, podkreślił rządowy departament.

Jeszcze w 2009 r. paliwa kopalne stanowiły ponad dwie trzecie miksu elektroenergetycznego. W 2019 r. ich udział spadł poniżej połowy - wynika z danych National Grid.

Następnym, o wiele trudniejszym krokiem na drodze, aby stać się krajem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do połowy wieku, będzie ograniczenie zużycia gazu ziemnego. Błękitne paliwo, które wśród paliw kopalnych jest tym, które najmniej zanieczyszcza śodowisko, stanowi ponad 50 proc. miksu energetycznego w przypadkach, gdy wiatry są słabe, a słońce nie świeci.

„Gdy węgiel zostanie całkowicie wycofany do 2025 roku, morska energia wiatrowa stanie się kręgosłupem naszego przyszłego systemu czystej energii” - powiedział Luke Clark, ze stowarzyszenia handlowego RenewableUK. „Musimy także zmaksymalizować wykorzystanie innych technologii, takich jak tanie lądowe elektrownie wiatrowe i innowacyjna energia pływów, jeśli mamy osiągnąć rządowy cel zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2050 r.”

>>> Czytaj też: Polska blokuje decyzję szczytu UE ws. neutralności klimatycznej UE. "Ostra dyskusja"