Marija Pejczinović Burić, wicepremier i minister spraw zagranicznych i europejskich Chorwacji, została w środę w Strasburgu wybrana na sekretarza generalnego Rady Europy. Zdobyła ona 159 z 270 oddanych głosów.

56-letnia Burić pokonała szefa MSZ Belgii Didiera Reyndersa, który uzyskał 105 głosów. Sześć oddanych głosów było nieważnych.

"Gorące gratulacje dla Mariji Pejczinović Burić, którą Zgromadzenie (Parlamentarne RE) właśnie wybrało na pięcioletnią kadencję sekretarza generalnego Rady Europy!" - napisało ZP RE na Twitterze.

Podczas swojego pierwszego wystąpienia Burić oświadczyła, że będzie pracować na rzecz "pokoju i dobrobytu" europejskich obywateli.

Od 2009 roku sekretarzem generalnym RE był norweski polityk Thorbjoern Jagland. Burić przejmie jego obowiązki we wrześniu.

Reklama

Rada Europy została powołana w 5 maja 1949 r. w Londynie przez 10 państw: Belgię, Danię, Francję, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Włochy. Koncentruje się na kwestiach obrony i szerzenia praw człowieka oraz zasad demokracji parlamentarnej i rządów prawa. Do organizacji należy 47 państw. Jej siedzibą jest Strasburg.

>>> Czytaj także: Co dla Polski wynika z koncertu mocarstw wobec Ukrainy, Mołdawii, Armenii i Gruzji? [OPINIA]