W migrację trzeba inwestować

6 lipca 2019, 21:04
Źródło:obserwatorfinansowy.pl
Podaż pracy (graf. Obserwator Finansowy)

Podaż pracy (graf. Obserwator Finansowy)źródło: Inne

Polska gospodarka korzysta na napływie pracowników z zagranicy, jednak państwo musi zainwestować w politykę migracyjną, by sytuacja się nie odwróciła. Wspieranie mobilności wewnętrznej może pomagać w równoważeniu nadwyżek i niedoborów siły roboczej, ale wymaga analizy skutków dla lokalnych rynków.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (13)

 • xyz(2019-07-07 00:30) Zgłoś naruszenie 182

  Inwestycja w migracje tak naprawdę powinna być inwestycja w robotyzacje. Tyle w temacie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • heniu(2019-07-07 08:08) Zgłoś naruszenie 114

  Dzwoni mi agencja zza granicy i co nie pojadę bo trzeba znac język, mieć samochód, no i a kilka tysięcy wolnych pieniędzy. Warunki zaporowe i dlatego cały interent jest dosłownie zasypany ofertami pracy agencyjnej na zachód , z której mało kto może skorzystać. A i w Polsce jest praca tymczasowa bardzo dobrze płatna na jakieś krótkie projekty i też nie mam jak pojechać bo jestem jednym z wielu milionów polskich niezarejestrowanych bezrobotnych bez zasiłku, i nie mam nawet na bilet mpk a co dopiero na wyjazd do innego miasta. Brak zasiłków dla bezrobotnych w Polsce jest podstawową barierą migracyjną. Na pieszo to się chodziło przed wojną. Za komuny jak zakłady szukał pracowników to wysyłał werbowników na wieś którzy organizowali zebrani i dawali bilety pkp i pks i zaliczki. Najważniejszym wabikiem było zresztą obietnice mieszkań zakładowych. A co da Wielkiej Brytani to tam system ściągania pracowników polegał na tym że podjęcie byle jakiej pracy za minimum wiązało się z dopłatami do zycia i najmu mieszkania dla rodziny pracownika. Więcej można było dostać benefitów niż było pensji. Od 3 lat nowo przyjezdni nie dostają benefitów i wyjazdy się skończyły i zaczęły powroty. Rząd brytyjki obliczył że takie dopłaty to tylko dotowanie żałosnych biznesów opartych na taniej sile roboczej a pieniążków w budżecie brytyjskiego państwa i samorządów już nie było na takie dotacje. Watpliwe czy Polska ma na to środki. A nikt nie zmieni miejsca zamieszkania za praca za około 2000 zł a to jest 95% ofert pracy na rynku. Gdzie wynajęcie kawalerki z opłatami w dużym miescie to 2000 zł.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Mateusz(2019-07-07 01:38) Zgłoś naruszenie 40

  ależ brednie. w ostatnim akapicie zahaczenie o clue problemu. mieszkania. za co samorządy mają budować nowe? Czy CI imigranci "dalej na wschód od Ukrainy" mają po 4-8 w pokojach w nowych blokach bez dojazdu za 12tys/m2 mieszkac obok ?

  Odpowiedz
 • Marecki(2019-07-07 19:29) Zgłoś naruszenie 42

  PIS miał sprowadzać polaków z zachodu i dawać mieszkanie plus , za to sprowadzają ruskojęzycznych imigrantów masowo dając im te mieszkania oraz zaniżając pensje.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Świetlana przyszłość Najjaśniejszej RP(2019-07-07 22:06) Zgłoś naruszenie 30

  Rok 2030 : skład społeczny -- Polacy - emeryci 65 +++ ; pracujący - Ukraińcy, Białorusini, Bangladesze, Pakistańczycy, Filipińczycy, kto tam jeszcze. Wszystko dzięki PIsowi.

  Odpowiedz
 • ╲╱.├─┤(2019-07-07 23:02) Zgłoś naruszenie 22

  Ponad 1,5 miliona Polaków w krajach dawnego ZSRR - wielu z nich chce wrócić do ojczyzny, mówią po polsku, są związani emocjonalnie z Polska... jednak rzuca im się kłody pod nogi, w tym samym czasie Polska rozdaje paszporty obywatelom Izraela którzy nienawidzą Polski i nie ukrywają ze potrzebują naszego obywatelstwa tylko po to by mieszkać w UE.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze