"Z zadowoleniem przyjmuję uwolnienie filmowca Ołeha Sencowa" - napisał w sobotę na Twitterze Macron. "Zawsze byliśmy po jego stronie" - dodał.

Z kolei Pałac Elizejski w wydanym oświadczeniu nazwał przeprowadzoną wymianę więźniów "znaczącym krokiem w kierunku wznowienia konstruktywnego dialogu, który powinien być kontynuowany w najbliższych tygodniach". "Francja, wspólnie z Niemcami, zwiększy wysiłki w ramach formatu normandzkiego, by można było odnotować nowe postępy w celu wdrożenia politycznej części porozumień mińskich" - dodano.

Rosja i Ukraina dokonały w sobotę wymiany więźniów, która objęła 70 osób, po 35 z każdej ze stron. Wśród zwolnionych Ukraińców poza Sencowem było m.in. 24 marynarzy aresztowanych po incydencie zbrojnym na Morzu Czarnym w listopadzie 2018 roku. Z kolei do Rosji wrócił m.in. Kyrył Wyszynski, dziennikarz rosyjskiej agencji RIA w Kijowie. Według doniesień medialnych Rosji przekazano także Wołodymyra Cemacha, bojownika z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, prawdopodobnie powiązanego z zestrzeleniem malezyjskiego boeinga nad Donbasem w lipcu 2014 roku.

Sencow - reżyser pochodzący z zaanektowanego w 2014 roku przez Rosję Krymu - został skazany przez rosyjski sąd w sierpniu 2015 roku na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser zaprzeczał oskarżeniom i twierdził, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny. Proces Sencowa był krytykowany przez państwa zachodnie i międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. (PAP)

ulb/ ap/