Giełda Papierów Wartościowych rozpoczyna pracę nad utworzeniem funduszu typu Corporate Venture Capital - poinformowała w środę GPW. Ma być to efektywne narzędzie do inwestowania w firmy rozwijające technologie dla uczestników rynku kapitałowego - dodał prezes giełdy.

"Zarząd GPW zdecydował o rozpoczęciu projektu, którego celem jest potencjalne utworzenie funduszu typu Corporate Venture Capital („fundusz CVC”) wspólnie z innymi podmiotami rynku finansowego. W związku z tym GPW opublikowała na stronie internetowej zapytanie o informację (RFI) skierowaną do zespołów doświadczonych w zarządzaniu funduszami typu venture capital" - podała GPW w komunikacie.

Według cytowanego prezesa giełdy Marka Dietla ma być to narzędzie do inwestowania lub współpracy z firmami z sektora fintech rozwijającymi technologie dla uczestników rynku kapitałowego. "To właśnie innowacyjność jest fundamentem naszych założeń strategicznych i jestem przekonany, że tym działaniem rozpoczynamy nowy rozdział w rozwoju spółki oraz prowadzonych przez nas giełd, a doświadczeni i kompetentni zarządzający, których pozyskamy do projektu przesądzą o jego sukcesie" - dodał.

Jak wyjaśniono, wybierany zespół zarządzający ma za zadanie dostarczać spółkom portfelowym tzw. smart-money, tym samym zwiększając znacząco ich szanse na komercyjny sukces na rynku polskim oraz międzynarodowym.

"W kolejnym etapie rekrutacja GPW wyśle Request for Proposal (RFP) do wybranych zespołów zarządzających, a ostateczne decyzje o wyborze podejmie komisja przetargowa" - podsumowano.

>>> Czytaj też: Spadki na GPW. PGE traci najmocniej w WIG20