Według planu szczytu o godz. 15.30 ma się rozpocząć posiedzenie w formacie UE27. Na początku premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson będzie miał możliwość przekazania informacji z jego strony pozostałym liderom unijnym. Następnie główny negocjator ze strony KE Michel Barnier ma przekazać liderom informacje o umowie.

Barnier poinformował w czwartek, że porozumienie osiągnięte w czwartek w Brukseli daje pewność obywatelom, firmom, a także z punktu widzenia rozliczenia finansowego.

Jak zaznaczył, umowa zawiera zapisy w sprawie okresu przejściowego, który ma potrwać do końca 2020 roku. W tym czasie niewiele się zmieni poza tym, że Wielka Brytania nie będzie brała udziału w pracach instytucji europejskich. Okres ten może być przedłużony o rok lub dwa lata, jeśli zgodzą się na to obie strony.

"Ten tekst powinien dać pewność prawną w każdym obszarze, w którym brexit, jak każdy podział, stworzył niepewność. (Powinien dać pewność prawną - PAP) przede wszystkim europejskim obywatelom w Wielkiej Brytanii i Brytyjczykom żyjącym w naszych krajach członkowskich" - mówił Barnier na konferencji prasowej w Brukseli.

Reklama

Jak zaznaczył, porozumienie gwarantuje też pewność wielu projektom, które otrzymują środki z budżetu UE w 27 państwach członkowskich i w Wielkiej Brytanii. "Dzięki temu porozumieniu zobowiązania finansowe powzięte w gronie +28+ będą szanowane" - zaznaczył unijny negocjator.

W porozumieniu udało się też osiągnąć kompromis w kwestii irlandzkiej.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka i Łukasz Osiński (PAP)