Kryzys w Ameryce Łacińskiej. Demokracja traci zwolenników, nierówności wywołały eksplozję niezadowolenia

1 listopada 2019, 11:20
Źródło:PAP
Protesty w Chile

Protesty w Chileźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ALBERTO VALDES

Ameryka Łacińska przeżywa eksplozję niezadowolenia. Epicentrum kryzysu to Chile. Trwa tam bunt przeciwko rządom skrajnie liberalnego prezydenta. Poprzedziły go protesty społeczne w Ekwadorze, Hondurasie i na Haiti.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (18)

  • Terminator(2019-11-01 12:11) Zgłoś naruszenie 73

    Tak jest jak buduje się "demokratyczny" lub inny system tylko dla nielicznych wybranych bogaczy a reszta to ich niewolnicy i dziady!!! Fałszywa demokracja i pseudokapitalizm nie funkcjonuje długo!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Terminator(2019-11-01 12:11) Zgłoś naruszenie 323

    Tak jest jak buduje się "demokratyczny" lub inny system tylko dla nielicznych wybranych bogaczy a reszta to ich niewolnicy i dziady!!! Fałszywa demokracja i pseudokapitalizm nie funkcjonuje długo!!

    Odpowiedz
  • Hmmmm(2019-11-01 12:31) Zgłoś naruszenie 263

    Cwane filozofowanie.Sprawa jest prosta.Tamtejsi potomkowie chłopów folwarcznych,odczuły na swoich grzbietach pogarde bogatych i zmanierowanych elit.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ostrożnie z tą demokracją(2019-11-01 15:25) Zgłoś naruszenie 221

    Ta tzw. demokracja to najczęściej najzwyklejszy neoliberalizm, podobnie jak i "wolność". Stąd takie, a nie inne wyniki sondaży na tym sponiewieranym przez chłopaków z Chicago kontynencie.

    Odpowiedz
  • loquasto(2019-11-01 15:28) Zgłoś naruszenie 82

    To są skromne kraje, nawet Chile ma dochód Rumunii. Produkuje praktycznie tylko miedź i odkąd w drugiej połowie lat 80-tych jej cena zaczęła rosnąć nawet 5-krotnie, żyło się jako tako, po latach biedy Pinoczeta. Ale miedź nie uczyni z Chile nawet Polski.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Terminator(2019-11-01 17:14) Zgłoś naruszenie 420

    Nie tylko w Chile panuje wielka bieda ale wszędzie w Południowej Ameryce!!! Wielu ludzi mieszka po prostu w skandalicznych warunkach!!! Domki zbite dechami a dach z falistej blachy i często tylko jedno pomieszczenie!!! A elity mieszkają w wielkich willach lub w pałacach!!! Warunki bytu jeszcze gorsze niż na Wschodzie (b. ZSRR)!!! Nierówności są ekstremalne i nie do pomyślenia w obecnej Polsce a nawet nie w latach 1990.!!! Dziwi mnie tylko, że ludzie tam tak długo siedzieli milcząc!!!

    Odpowiedz
  • sie(2019-11-01 20:46) Zgłoś naruszenie 342

    na Ameryce łacińskiej łapę trzymają korporacje z USA,wiec bardzo małe zarobki w porównaniu do cen;miejscowi politycy siedzą w kieszeni USA,w Chile Argentyna Gwatemala itd,bojówki rządowe wyszkolone w USA mordują ludzi takie contras w Hondurasie przy granicy Nikaragua,w panama mieliśmy interwencje bezpośrednią,,wszystko dla amerykańskich profitów z demokracja na ustach

    Odpowiedz
  • do terminatora(2019-11-01 21:19) Zgłoś naruszenie 22

    Domków z blachy w Chile, Argentynie czy Urugwaju nie ma. Powód praktyczny - w chłodniejszych miesiącach nocami nawet biedota w takich domkach nie wytrzyma. Te faliste domki to Rio albo Caracas, a przede wszystkim Bombaj czy Lagos, ale to na innych kontynentach. Nie porównujmy biedy latynoamer. do afrykańskiej czy indyjskiej

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • serbiusz(2019-11-01 23:32) Zgłoś naruszenie 42

    Czytam w komentarzach o wyznacznikach biedy takich jak domy z desek itp. Wyjaśniam że w klimacie ciepłym żeby żyć wystarczy 2 koszule, gacie, spodnie , klapki i na obiad banan. Futra, chaty ocieplane, kaloryfery ,kozaki i golonka na obiad to Europa. Jak porównasz Kulczyka z Carringtonem to Kulczyk lump finansowy, a z tobą to krezus. Bieda to smród i nędza i występuje tylko w campingach Ameryki północnej i nazywa się nędzą strukturalną.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gosc(2019-11-02 14:28) Zgłoś naruszenie 40

    Lansowanie czystej ideologi "DEMOKRACJI" swiadczy o glupocie jej propagatorow. Prosze zauwazyc iz dzieje sie w Chile wlasnie tak a nie inaczej z przyczyny GOSPODARKI LIBERALNEJ!!! TAK !! Tego idiotyzmu ktory tak nachalnie promuja w Polsce lewacy!!! SZkolnictwo jest sprywatyzowane wiec przecietny Chilijczyk niema najmniejszych szans na studia bo sa katastroficznie drogie!! Pozostaje wiec strukturalna biedota ktora powiela biede w nastepnym pokoleniu..itd. Jest to polityka krajow BOGATYCH prowadzona w stosunku do krajow "niewolniczych" aby nie tworzyly konkurencji na rynku miedzynarodowym!!!! Liberalizm to cos tak glupiego iz zadziwia ze ludzi tak porywa!! Teraz prosze sobie wyobrazic iz mamy do czynienia z prywatna sluzba zdrowia, z prywatnym ubezpieczeniem emerytalnym (w konsekwencji brakiem kapitalu krajowego) panstwo nie ingeruje w zaden aspekt zycia , masz sobie radzic sam a jak nie to umieraj. COS PIEKNEGO!!! Teraz zapytam Dlaczego te najbogatsze kraje swiata jak Szwecja, Szwajcaria, Niemcy, Francja, USA, Norwegia itp maja najwyzsze swiadczenia socjalne?? I nie wprowadzaja za zadne skarby swiata idiotyzmow liberalnych u siebie???

    Odpowiedz