Włochy: Około 40 tys. osób na wiecu "sardynek" w Bolonii

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
19 stycznia 2020, 19:09
Około 40 tys. osób uczestniczyło według organizatorów w wiecu włoskiego ruchu tzw. sardynek w niedzielę w Bolonii. To tam narodziła się w listopadzie spontaniczna inicjatywa protestu przeciwko prawicowej Lidze Matteo Salviniego, który chce przejąć władzę w regionach.

Wydarzenie, które było połączeniem wiecu i wielkiego koncertu, odbyło się na tydzień przed wyborami regionalnymi w Emilii-Romanii, uważanymi za test zarówno dla prowadzącej we wszystkich sondażach w kraju Ligi, jak i dla koalicji rządowej Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej.

Określany jako antypopulistyczny i antysuwerenistyczny ruch obywatelski powołany przez młodych ludzi narodził się w Bolonii pod znakiem sprzeciwu wobec opozycyjnej obecnie Ligi byłego wicepremiera Salviniego. Jest on przedstawiany jako "rekin", a jego przeciwnicy jako "sardynki", których jest bardzo dużo i trzymają się razem w jednej ławicy.

"Jesteśmy tu, by powiedzieć, że jest alternatywa i że z małego placu można dojść na wielki i wręcz zmienić wynik wyborów" - oświadczył lider ruchu Mattia Santori. Wyraził nadzieję, że masowa obecność na wiecu "przełoży się na udział w wyborach".

Podkreślił w swym wystąpieniu: "Zrozumieliśmy, że dla wielu osób jesteśmy pierwszą prawdziwą alternatywą dla suwerenizmu i populizmu prawicy".

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj