Władze Malezji poinformowały o swoim pierwszym obywatelu zainfekowanym nowym koronawirusem we wtorek. Wcześniej wszystkie wykryte tam przypadki dotyczyły obywateli Chin. 41-letni mężczyzna wziął w połowie stycznia udział w spotkaniu biznesowym zorganizowanym w pięciogwiazdkowym hotelu w Singapurze. W środę służby medyczne Korei Południowej wykryły trzy kolejne przypadki zarażeń, z których dwa miały związek z tym samym spotkaniem.

Ministerstwo zdrowia Singapuru poinformowało, że w konferencji, która odbywała się od 20 do 22 stycznia, uczestniczyło 109 pracowników firmy, która ją zorganizowała. Wiadomo, że jedli wspólny posiłek. 15 uczestniczących osób było obywatelami Singapuru. Pozostałe, w tym Chińczycy, opuściły już kraj. Pozostaje niejasne, czy zarażeni podczas swojego pobytu brali udział także w innych spotkaniach. Obywatel Malezji, u którego wykryto wirusa, mieszkał w hotelu Grand Hyatt od 16 do 23 stycznia. Singapurskie ministerstwo poinformowało, że śledzi kontakty, z którymi zarażeni mogli mieć kontakt.

Szefostwo hotelu Grand Hyatt poinformowało w środę, że zarządziło gruntowne sprzątanie i dezynfekcję pokoi, sal przeznaczonych do spotkań, ogólnodostępnych przestrzeni i restauracji.

W Singapurze wykryto do środy 28 przypadków zakażenia nowym koronawirusem.

Z Kuala Lumpur Tomasz Augustyniak (PAP)