Ewakuowani Francuzi przylecieli do Istres przez Wielką Brytanię i zostali natychmiast poddani kwarantannie w Aix-en-Provence, która potrwa 14 dni, tyle bowiem trwa maksymalnie okres inkubacji wirusa.

Wcześniejsze grupy sprowadzone do Francji z Chin zostały ulokowane w centrum wypoczynkowym Carry-le-Rouet, około 30 km na zachód od Marsylii oraz w Aix-en-Provence.

31 stycznia w Istres wylądowała pierwsza grupa ok. 180 osób sprowadzonych z Chin, a 2 lutego kolejnych 120 osób. Część osób spędziła pewien okres w szpitalu w Marsylii, gdzie poddano je obserwacji. Na razie jednak wśród ewakuowanych nie wykryto koronawirusa.

Pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym u jednego dziecka, zdiagnozowano w kurorcie narciarskim Contamines-Montjoie w Górnej Sabaudii na wschodzie Francji. Wszyscy zainfekowani to Brytyjczycy; w sobotę lokalne władze postanowiły zamknąć dwie szkoły w pobliżu Contamines-Montjoie.

Jak podały w niedzielę rano chińskie władze, liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w tym kraju osiągnęła 37 198, z czego 811 osób zmarło. Poza Chinami wirusa wykryto u ponad 320 osób w prawie 30 innych państwach i terytoriach, w tym 11 osób we Francji. Dotychczas poza Chinami na skutek zakażenia wirusem zmarły dwie osoby - na Filipinach i w Hongkongu. (PAP)

fit/ kar/