Obecnie jest realizowana pierwsza edycja Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki niemu zmodernizowanych i zbudowanych od podstaw zostanie łącznie 189 dworców. Wartość całego przedsięwzięcia wynosi około 1,6 mld zł. To największy w historii program przebudowy polskich dworców.

"Wybraliśmy już kolejnych 150 lokalizacji, w których zmodernizujemy istniejące obiekty dworcowe i wybudujemy nowe dworce" - powiedział PAP Antonowicz. Nie wykluczył, że PKP S.A. przedstawi szczegóły programu jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

"Będziemy także odbudowywać dworce, które mają walory zabytkowe i są objęte ochroną konserwatorską” - dodał.

Zdaniem Antonowicza druga edycja programu dworcowego może ruszyć wraz z nową unijną perspektywą budżetową.

Reklama

"Uruchomienie drugiej części programu dworcowego uzależniamy jednak od otrzymania przez spółkę dodatkowych środków na ten cel” – zastrzegł wiceprezes PKP S.A.

Antonowicz przypomniał, że obecnie remonty i budowa nowych dworców jest finansowana przede wszystkim z funduszy unijnych, ale także z budżetu państwa oraz środków własnych PKP.

Podkreślił, że wszystkie zmodernizowane i nowe dworce będą audytowane pod względem przystosowania ich do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Obecnie PKP zarządzają siecią prawie 600 czynnych dworców i są jednym z największych zarządców nieruchomości w Polsce.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski