W całej BiH zanotowano 24 przypadki zakażenia koronawirusem, 20 z nich w Republice Serbskiej. Największe miasto RS - Banja Luka - jest centrum nowego wirusa; w poniedziałek zamknięto tu i w innych miastach na tydzień bary, restauracje i sklepy, oprócz spożywczych.

Novalić poinformował, że rząd zalecił przedsiębiorcom ograniczenie godzin pracy i przejście tam, gdzie to możliwe, na dwie zmiany, aby uniknąć dużych skupisk ludzi w pracy. Wstrzymano wszelkie wyjazdy służbowe. Zalecono też, aby jedno z pracujących rodziców mogło wziąć wolne i zaopiekować się dziećmi.

Z kolei Republika Serbska ma w poniedziałek wieczorem ogłosić stan nadzwyczajny - poinformowała tego dnia w Banja Luce jej prezydent Żeljka Cvijanović. "Rząd podejmie decyzję o stanie nadzwyczajnym i powoła sztab kryzysowy, tak jak to było podczas powodzi w 2015 roku, aby pomóc gospodarce i ludziom" - dodała.

W ubiegłym tygodniu zarówno Federacja Muzułmańsko-Chorwacka jak i RS zarządziły zamknięcie na dwa tygodnie szkół i uczelni oraz zakazały publicznych zgromadzeń oraz organizowania wydarzeń sportowych.

Centralny rząd Bośni i Hercegowiny zalecił wprowadzenie od poniedziałku dwutygodniowej kwarantanny dla wszystkich podróżnych przybywających do kraju i zakazał wjazdu osobom z państw najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. (PAP)